Politika Zahraničné

KĽDR odpálila viacero neidentifikovaných rakiet. Trump s tým nemá problém

Ilustračná fotografia: TASR/AP

SOUL – Severná Kórea odpálila v piatok pred svitaním miestneho času zo svojho východného pobrežia bližšie neidentifikované rakety krátkeho doletu. Išlo už od tretí takýto odpal, ktorý KĽDR vykonala v priebehu jedného týždňa. 

 

S odvolaním sa na vyhlásenie Zboru náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády o ňom informovala tlačová agentúra Jonhap.

Rakety Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) odpálila o 02.59 h a 03.23 h miestneho času (19.59 h SELČ a 20.23 h SELČ) zo svojej provincie Južný Hamgjong smerom do Japonského mora, uviedol JSC. Dodal, že situáciu monitoruje.

KĽDR odpálila už minulý štvrtok z prístavného mesta Wonsan do oblasti Japonského mora dve rakety krátkeho doletu. Severokórejský vodca Kim Čong-un vtedy povedal, že odpal mal byť varovaním v súvislosti s plánovanými augustovými spoločnými vojenskými cvičeniami USA a Južnej Kórey.

V stredu odpálila KĽDR ďalšie rakety zo svojho východného pobrežia do Japonského mora, pričom najmenej dve z nich boli podľa juhokórejskej armády balistickými strelami stredného doletu. Samotná KĽDR následne prostredníctvom svojej štátnej agentúry KCNA uviedla, že išlo o test nového raketometu s riadenými strelami “veľkého kalibru”, ktoré “budú hrať hlavnú úlohu pri pozemných vojenských operáciách”.

Trump s tým nemá problém

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že “nemá problém” s raketovými skúškami Severnej Kórey. Vyjadril sa tak podľa juhokórejskej agentúry Jonhap krátko po tom, ako KĽDR v piatok ráno miestneho času odpálila viacero rakiet krátkeho doletu, a to už po tretí krát v priebehu zhruba jedného týždňa.

“Myslím, že je to v zásade pod kontrolou,” povedal Trump novinárom v Bielom dome. “Nemám (s tým) problém. Uvidíme, čo sa stane, avšak sú to rakety krátkeho doletu. Tie sú veľmi štandardné,” povedal. Na nasledovnú otázku či môže aj naďalej pokračovať v rozhovoroch o denuklearizácii so severokórejským vodcom Kim Čong-unom americký prezident reagoval slovami: “Och, iste, pretože toto sú rakety krátkeho doletu… O tých sme nikdy nediskutovali. Hovorili sme o jadrových (zbraniach),” dodal.

Popredný americký predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný, po poslednom odpale agentúre Jonhap povedal, že USA “situáciu monitorujú a úzko spolupracujú so svojimi juhokórejskými aj japonskými spojencami”. Japonské ministerstvo medzičasom taktiež oznámilo, že odpal analyzuje. Zároveň však uviedlo, že rakety nedosiahli do japonských teritoriálnych vôd.