Zahraničné

Severná Kórea obviňuje USA z prípravy antraxového útoku

NEW YORK – Severná Kórea obvinila USA z vytvárania plánov “biologického boja” namierených proti krajine a požiadala Bezpečnostnú radu OSN, aby záležitosť preskúmala. Severokórejský veľvyslanec pri OSN v liste adresovanom predsedovi rady a generálnemu tajomníkovi organizácie tvrdí, že Američania sa snažia proti jeho krajine použiť “smrtiace zbrane hromadného ničenia”, akou sú baktérie slezinnej sneti.

Naráža pritom na správy o dodávkach vzoriek takzvaného živého antraxu z USA do viacerých častí sveta vrátane Južnej Kórey, čo podľa neho znamená, že má byť použitý v “skutočnom boji” proti znepriatelenému režimu. Hovorca terajšieho malajzijského predsedníctva Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti s listom zverejneným v piatok povedal, že zatiaľ nevie o žiadnej iniciatíve smerom k splneniu požiadavky. Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA sa medzitým pred novinármi vo Washingtone vyjadril, že severokórejské obvinenie je “smiešne” a “nezaslúži si žiadnu odozvu”.

Južná Kórea podporovaná USA je s komunistickým Severom technicky stále vo vojnovom stave, keďže vzájomný konflikt z 50. rokov sa skončil iba prímerím.