Spoločnosť Zahraničné

Sever Nemecka stále sužuje rozsiahly lesný požiar, hrozí výbuch munície

Sever Nemecka stále sužuje rozsiahly lesný požiar. Zdroj: SITA/AP

BERLÍN – Tisíce nemeckých hasičov, vojakov a príslušníkov civilnej ochrany bojujú v utorok na severe krajiny s rozsiahlym lesným požiarom, ktorý zasiahol areál bývalého vojenského výcvikového strediska, kde sa môžu nachádzať pozostatky nevybuchnutej munície z obdobia druhej svetovej vojny. Požiar vypukol po takmer troch týždňoch suchého počasia, píše agentúra AP.

 

Príslušné úrady v utorok oznámili, že požiar v okolí dediny Lübtheen zhruba 170 kilometrov severozápadne od Berlína je doposiaľ najväčším v histórii severonemeckej spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko.

Podľa šéfa okresnej správy Stefana Sternberga plamene zasiahli zhruba 600 hektárov lesa a krovinatých porastov. Sternberg dodal, že sa hasičom podarilo udržať požiar cez noc pod kontrolou a teraz plánujú “útok”. Z rieky Labe odviedli vodu a armáda rozmiestnila vrtuľníky na hasenie požiaru.

V uplynulom horúcom období, ktoré zasiahlo celú Európu, pršalo v Nemecku iba minimálne. Meteorológovia varovali, že riziko vzniku požiarov je najväčšie na severovýchode krajiny.