Zahraničné

Sergej Lavrov: Krym je neoddeliteľnou súčasťou Ruskej federácie

MOSKVA/ BRATISLAVA – Krym je neoddeliteľnou súčasťou Ruskej federácie. V súčasnosti je úplne dovŕšený proces integrácie polostrova do celoruského politického, právneho, sociálno-ekonomického priestoru. V exkluzívnom rozhovore pre denník Pravda to povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, podľa ktorého panuje na Kryme “atmosféra národnostného súladu, a to najmä vďaka tomu, že sa zohľadňujú záujmy všetkých národností”.

Na Kryme sa podľa Lavrova budujú kľúčové objekty regionálnej infraštruktúry. “Na obyvateľov polostrova sa vzťahujú všetky vymoženosti sociálneho zabezpečenia a podpory stanovené ruskou legislatívou,” doplnil. Pripojenie Krymu k Rusku prebehlo podľa jeho slov “prísne v súlade s medzinárodným právom”.

Lavrov uviedol, že obyvatelia polostrova realizovali svoje právo na sebaurčenie zakotvené v Charte Organizácie Spojených národov po tom, čo v Kyjeve došlo k protiústavnému prevratu a zo strany ukrajinských ultranacionalistov začali zaznievať otvorené hrozby na adresu po rusky hovoriacich obyvateľov Krymu.

Lavrov v rozhovore hovoril aj o rusko-slovenských vzťahoch. Počas minulých rokov podľa neho dosiahli štáty vysokú úroveň vzájomnej dôvery. “S uspokojením konštatujem obojstrannú vôľu naďalej rozvíjať bilaterálnu spoluprácu. Stále pretrváva vzájomne rešpektujúci politický dialóg,” uviedol. Lavrov si vysoko cení dobré vzťahy so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Lajčákom. Poukázal na upevňujúce sa medziparlamentné styky, pričom spomenul minuloročnú návštevu predsedu Národnej rady SR Andreja Danka v Rusku.

 “Slovensko je dôležitým obchodným a hospodárskym partnerom Ruska v Európe. Rastie tovarový obrat, ktorý za minulý rok dosiahol 5,3 miliardy dolárov. Ku kladnej dynamike určite prispeje aj lokalizácia výroby slovenských firiem v Rusku,” zdôraznil Lavrov.

V rozhovore tiež odmietol, že by Rusko zasahovalo do vnútornej politiky iných štátov, vrátane predvolebnej kampane v USA. “Nikdy nezasahujeme do vnútorných záležitostí iných štátov. To nie je naša metóda. V tom, mimochodom, spočíva náš zásadný rozdiel od tých krajín, pre ktoré sa takáto prax stala hádam najobľúbenejším nástrojom na presadzovanie vlastných geopolitických záujmov, alebo vyprovokovanie protiústavného prevratu na Ukrajine,” povedal Lavrov.

Rusko podľa jeho slov už mnoho rokov zaznamenáva neustále pokusy o zasahovanie do jeho vnútropolitických procesov. “Takže tí, čo nás z niečoho obviňujú, majú sami, ako sa hovorí, maslo na hlave,” podotkol. V súvislosti s obvineniami zo zasahovania do amerických prezidentských volieb povedal, že táto protiruská kampaň má “výlučne vnútroamerický pôvod”.