Zahraničné Spoločnosť Top

Senzácia na poli medicíny! Lekári “usmrtili” pacienta, aby mu zachránili život

MARYLAND – Americkí lekári prvýkrát v histórii použili špeciálny proces, ktorým zachránili ťažko zranenému pacientovi život. Vďaka novému postupu získali čas, aby ho mohli operovať.

 

To, čo sa podarilo lekárom v USA, pôsobí ako scéna zo sci-fi filmu. Ťažko zranenému pacientovi nahradili v tele krv chladným soľným roztokom, takže bol dve hodiny v stave podobnému klinickej smrti. Vďaka tomu lekári získali dostatok času na to, aby zraneného operovali a zachránili mu tak život.

Umelé navodenie stavu podobnému smrti

Profesor Samuel Tisherman z Marylandskej lekárskej fakulty je prvým lekárom, ktorému sa spolu s jeho tímom podaril tento postup uskutočniť. Pre odborný časopis “New Scientist” povedal, že to “pôsobilo trocha surealisticky”. Neprezradil však, koľkých pacientov doteraz už takto operoval.

Pri tejto metóde sa pacientova krv kompletne nahradí chladným soľným roztokom. Výsledkom je, že pacientova telesná teplota klesne na 10 až 15 stupňov Celzia a dostane sa do stavu podobnému klinickej smrti – v dôsledku toho nie je možné merať aktivitu mozgu ani srdca. Táto metóda prináša nádej najmä pre ťažko zranených ľudí, ktorí boli postrelení, alebo aj v prípadoch, keď pri nehodách stratia mnoho krvi. Za normálnych okolností by bola “šanca na prežitie operácie v takýchto prípadoch len päť percentná”, uviedol Tisherman. Prostredníctvom kontrolovanej zástavy srdca získajú lekári až dve hodiny času na vykonanie život zachraňujúcej operácie.

Dve hodiny stačia lekárom na vykonanie zachraňujúcej operácie. Zdroj: pixabay

Najskôr “zakonzervovaný”, potom oživený

Metóda, ktorú vyvinul Tisherman, sa volá “Emergency preservation and resuscitation” (núdzová konzervácia a resuscitácia). Vďaka nej sa zadrží odumieranie buniek. Za normálnych okolností by pri zástave srdca bunky začali odumierať na nedostatok kyslíka v priebehu niekoľkých minút. Už po piatich minútach bez kyslíka by bol mozog nenávratne poškodený. Presne tomu sa zabránilo použitím chladného soľného roztoku. Keďže počas ochladenia mozog nevykazuje takmer žiadnu aktivitu, nepotrebuje ani toľko kyslíka na svoje prežitie.

Po operácii sa fyziologický roztok odstráni z tela pacienta a vymení sa opäť za krv. Telo pacienta sa zahrieva a naštartuje sa aj činnosť srdca. Táto technika sa doteraz skúšala len na ošípaných. Teraz sa podarila aj na človekovi. Je to senzačný úspech, ktorý dáva do budúcna nádej na novú éru liečby ťažko zranených ľudí.

Mohlo by vás zaujímať