Regióny Senica Trnava

Seničania podpisujú petíciu proti výstavbe krematória pre kone

Zdroj: TASR / Martin Baumann

SENICA – Vyše päťstovky obyvateľov Senice už podporilo petíciu proti výstavbe zvieracieho krematória v areáli bývalých kasární, ktorý je dnes využívaný prevažne na podnikanie. Vybudovanie zariadenia v blízkosti prevádzok s potravinárskou výrobou je podľa jej signatárov neprípustné. Prvé krematórium na Slovensku špecializované na kremáciu koní plánuje v Senici otvoriť spoločnosť Anubis.

 

„Považujeme za nevhodné až neprípustné vybudovanie tohto zariadenia v objekte, v ktorom v tesnej blízkosti sa nachádza útulok pre zvieratá, prevádzky na potravinovú výrobu, mäsovýrobu, penzión na trvalé ubytovanie, kde susediace objekty sú vedené ako obytné, ktoré navrhovateľ vo svojom zámere neuviedol a nebral na ne ohľad,“ píše sa v petícii, ktorú iniciovala poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Senici Ľubica Krištofová. Zámer vybudovať tu krematórium môže zastaviť podľa nej nesúhlasné stanovisko zo strany stavebného úradu.

Aj keď dopyt po kremácii koní na Slovensku je zatiaľ veľmi otázny, autor zámeru Šimon Pajpach predpokladá, že v budúcnosti bude rásť. Odvoláva sa na skúsenosti z iných krajín v Európe, kde podľa neho zaznamenáva kremácia koní obrovský nárast. Na začiatku činnosti zariadenia predpokladá Pajpach kremáciu koňa najviac trikrát za mesiac, medzitým by mohla byť spaľovacia pec využívaná na spaľovanie tiel iných spoločenských zvierat. Keďže v okolí plánovaného krematória sú ďalšie podnikateľské prevádzky, navrhuje spaľovanie vykonávať až po bežnej pracovnej dobe, teda po 16:00. Spaľovanie jedného koňa môže trvať od 6 do 12 hodín.

Základom krematória má byť spaľovacia pec, mraziace zariadenie, ale aj priestory na dôstojnú poslednú rozlúčku so zvieraťom. Priebeh kremácie bude podľa zverejneného zámeru pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie monitorovaný kamerovým systémom, každý majiteľ zvieraťa dostane záznam z kremácie. Do budúcnosti investor plánuje aj online prenos z tohto procesu. Spoločnosť Anubis plánovala umiestniť zvieracie krematóriá aj na iných miestach v Trnavskom kraji, všade sa však stretla s nesúhlasom obyvateľov.