Domáce Politika Prezidentské voľby Spoločnosť Top

Šefčovič prijal ponuku od Smeru, pôjde kandidovať za prezidenta

Maroš Šefčovič je vysoko postaveným človekom v Bruseli. FOTO TASR - Jakub Kotian

BRATISLAVA – Už je to isté. Maroš Šefčovič sa postaví do boja o prezidentský palác. Definitívne rozhodnutie padlo v týchto dňoch. Podľa informácií Glob.sk podpredseda Európskej komisie svoj verdikt už oznámil nielen vedeniu Smeru-SD ale aj svojim nadriadeným v Bruseli. Svoju kandidatúru má Šefčovič oznámiť oficiálne zajtra na tlačovej konferencii.

 

Najsilnejšia vládna strana teda predsa len zabojuje o palác s vrcholným diplomatom. Presviedčanie Maroša Šefčoviča dokonca netrvalo ani tak dlho ako lámanie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Ten kandidatúru odmietal celé mesiace. Šefčovič prijal túto možnosť v priebehu pár týždňov. Iba v pondelok sa na jeho mene zhodlo jednohlasne aj vedenie Smeru.  “Mali sme so Šefčovičom veľmi dobrý a konštruktívny rozhovor. Ak sa v najbližších dňoch rozhodne, že do toho pôjde, tak určite podporu Smeru-SD bude mať. Je to teraz už len jeho osobné rozhodnutie. Dajme mu čas,” vyhlásil po rokovaní predsedníctva premiér Peter Pellegrini.

Podľa našich informácií náš eurokomisár už spomínané rozhodnutie aj urobil. Kandidatúru prijal a oboznámil s tým už aj všetkých kompetentných. O jeho plánoch už vedia aj v komisii, ktorá teraz musí so Šefčovičom doladiť jeho odchod. Počas kandidatúry si totiž bude musieť vziať naplatené voľno, počas ktorého mu bude spočívať mandát. Jeho agendu dostane počas jeho neprítomnosti niektorý z úradujúcich komisárov. Šefčovič je podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu.

Ako už Glob.sk informoval, na centrále Smeru-SD už začali svojmu prezidentskému kandidátovi pripravovať aj volebný tím. Kampaň má mať na starosti generálny sekretár Smeru-SD Viktor Stromček.

Prezidentské voľby čakajú Slovákov už v marci tohto roka. V prvom kole – 16. marca – pôjde do boja viac ako desiatka kandidátov.