Domáce Politika Top

Šefčovič ohlásil prezidentskú kandidatúru. Smer-SD pri tom nebol

Maroš Šefčovič ponuku kandidovať na prezidenta od Roberta Fica napokon prijal. Zdroj: TASR – Jakub Kotian

BRATISLAVA – Je to oficiálne. Maroš Šefčovič bude kandidovať za prezidenta.  Ponuku strany Smer-SD sa rozhodol prijať len pár dní po tom, ako mu ju Robert Fico dal. Svoje rozhodnutie neoznámil verejnosti na centrále Smeru-SD a za účasti predstaviteľov strany, ale na neutrálnej pôde. Spoločnosť mu robila iba jeho manželka Helena. Podporu sociálnych demokratov si však podľa vlastných slov váži. 

 

Šefčovič svojim rozhodnutím ukončil niekoľkomesačné trápenie Smeru-SD pri výbere prezidentského kandidáta. Vedenie strany totiž takmer rok lámalo ministra zahraničným vecí Miroslava Lajčáka, ktorý viedol aj v prezidentských prieskumoch. Ponuku opakovane odmietal. Fico sa tak rozhodol staviť na iného diplomata. Maroš Šefčovič momentálne pôsobí ako podpredseda Európskej komisie. O svojom rozhodnutí musel informovať aj vedenie v Bruseli.

Počas kandidatúry si totiž bude musieť vziať naplatené voľno, počas ktorého mu bude spočívať mandát. Jeho agendu dostane počas jeho neprítomnosti niektorý z úradujúcich komisárov. Šefčovič je komisár pre energetickú úniu. Dnes zdôraznil, že celý život zastupoval Slovensko a bojoval za jeho záujmy. “Dnes tu pred vami stojím ako kandidát na prezidenta Slovenskej republiky. Cítim obrovskú zodpovednosť, hlbokú pokoru a veľké odhodlanie,” povedal Šefčovič.

“Veľmi dobre si uvedomujem, aká atmosféra panuje v spoločnosti – naštrbená dôvera, isté rozčarovanie a prehlbujúce sa delenie na nezmieriteľné tábory,” povedal a v nadväznosti na to prízvukoval, že otázka dnes nestojí tak, či Slovensko potrebuje koaličného alebo opozičného prezidenta. “Nepotrebujeme neustály politický konflikt,” vyhlásil. “Žijeme mimoriadne zložité časy – na Slovensku aj v Európe. Som preto presvedčený, že naša krajina potrebuje dobrého, nadstraníckeho prezidenta.”

Jeho rozhodnutie vstúpiť do kampane sa opiera o dva piliere – podporu jeho rodiny a presvedčenie, že Slovensko potrebuje dobrého prezidneta, ktorý nastolí potrebný spoločenský zmier.

Od budúceho týždňa sa podľa svojich slov bude v hlavnom meste zdržiavať už iba veľmi málo. V rámci kampane chce cestovať po Slovensku, aby sa čo najviac priblížil ľuďom.

Už dnes popoludní si chce založiť transparentný účet. Časť kampane si chce hradiť aj z vlastného vrecka, podielať sa na jej financovaní ako tretia strana má však aj Smer-SD. Ich podporu si podľa vlastných slov veľmi váži. Zdôraznil však, že nie je členom strany a ako člen Európskej komisie vždy pracoval “v absolútnej nezávislosti.” 

Jasná proeurópska orientácia

Dlhoročný zástupca Slovenska v Európskej komisii zdôraznil, že z pozície hlavy štátu chce posilňovať uznanie a rešpekt krajiny. “Môžete sa spolahnúť, že budem garantovať naše pevné ukotvenie v Európskej únii,” jasne povedal. Miesto v európskom jadre podľa neho nie je zarušené, pokiaľ to nebudeme myslieť vážne.

Na Slovensku je podľa neho potrebné pokračovať v reformách, ako aj zlepšovať fungovanie inštitúcií vrátane súdnictva a verejnej správy. Zlepšovať podľa neho treba aj oblasti ako škoslstvo, zdravotníctvo či sociálne veci. “Ak by som bol zvolený za prezidenta Slovenskej republiky, pri každom novom zákone by som vyžadoval, aby vláda predložila hodnotenie sociálneho dopadu.”

Profesionálny diplomat

V tejto funkcii je už od roka 2009, kedy mal na starosti agendu vzdelávania, školstva, kultúry a mládeže. Neskôr pôsobil v komisii vedenej Josém Barrosom a stal sa jej podpredsedom.

Maroš Šefčovič vyštudoval Štátny inštitút medzinárodných vzťahov v Moskve. Pôsobil tiež ako slovenský veľvyslanec v Izraeli a v rokoch 2001 až 2009 bol naším veľvyslancom v Európskej únii.

V posledných voľbách do Európskeho parlamentu bol lídrom kandidátky Smeru-SD.

Mandát podpredsedu Európskej komisie mu skončí po voľbách do europarlamentu, ktoré sa uskutočnia v máji. Ešte v septembri avizoval, že má záujem byť lídrom kandidátky európskych socialistov v eurovoľbách. Neskôr svoje plány zmenil a podporil podpredsedu komisie Fransa Timmermansa.

Ako o prezidentskom kandidátovi Smeru sa o ňom špekulovalo už koncom roka 2017. Infomácie vtedy popieral.

Galéria
Kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič. Zdroj: archív
Na snímke Maroš Šefčovič, kandidát na prezidenta SR.
Na snímke Maroš Šefčovič, kandidát na prezidenta SR.
Maroš Šefčovič s manželkou Helenou. Zdroj: Glob.sk / David Duducz
Na snímke Maroš Šefčovič, kandidát na prezidenta SR.
Na snímke Maroš Šefčovič.
Na snímke Maroš Šefčovič, kandidát na prezidenta SR.
Zdroj: archív
Na snímke Maroš Šefčovič, kandidát na prezidenta SR.
Na snímke Maroš Šefčovič, kandidát na prezidenta SR.
navigate_before
navigate_next