Domáce Politika Prezidentské voľby Top

Šefčovič má dom s bazénom, Čaputová chatu v Limbachu. Majetky prezidentských finalistov

V druhom kole sa stretnú Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA- Ostali už len dvaja. Slovenským prezidentom bude po sobote 30.marca jeden z dvojice Zuzana Čaputová – Maroš Šefčovič. Advokátka a diplomat priznali niekoľko svojich nehnuteľnosti, Šefčovič dokonca aj tú, na ktorej oficiálne nefiguruje. Vieme tak, že Zuzana Čaputová vlastní chatu v lukratívnej lokalite Limbachu pri Pezinku, a Maroš Šefčovič má pri vile v Senci bazén.

Zuzana Čaputová vo svojom zverejnenom majetkovom priznaní uvádza nehnuteľnosti, ktoré sú ešte stále zapísané v rámci bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Údaje z katastra tak ešte nezodpovedajú skutočnosti, že prezidentská kandidátka je rozvedená. BSM manželov sa totiž po rozvode delí.

Svoj podiel má na byte v rodinnom dome v Pezinku, priľahlom pozemku a na chate s pozemkom v lukratívnej lokalite Limbach pri Pezinku. Všetko spolu v nadobúdacej hodnote približne 203-tisíc eur. Trhová hodnota nehnuteľností sa môže podľa údajov vyšplhať až na takmer 270-tisíc eur. Čaputová priznala, že má na chatu a byt dve hypotéky, spolu v hodnote 158 126 eur.

Zuzana Čaputová so svojou dcérou počas volebnej noci pri prvom kole prezidentských volieb 2019. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Maroš Šefčovič vlastní podľa svojho majetkového priznania dva byty a garáž v Karlovej Vsi a na svoju manželku má napísanú vilu v Senci pri Bratislave. Spolu by mali mať podľa medializovaných informácií nehnuteľnosti hodnotu približne 700-tisíc eur. Okrem garáže sú všetky zaťažené hypotékov. Súčasťou vily v Senci je aj vonkajší bazén.

Volebná noc Maroša Šefčoviča v prvom kole prezidentských volieb 2019. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Ani pri jednom z kandidátov nie je známe vlastníctvo hnuteľných vecí, ktoré by mali hodnotu presahujúcu 18 200 eur. Táto suma nie je náhodná. Tvorí totiž 35-násobok minimálnej mzdy. Taký istý vzorec sa využíva aj pri priznávaní majetku verejných funkcionárov. Zo zvyšujúcou sa minimálnou mzdou (v súčasnosti 520 eur) sa tak zvyšuje aj hodnota majetku, ktorý verejný funkcionár nemusí priznať.

Kiska verzus Fico

V roku 2014 pri prezidentskom dueli medzi Andrejom Kiskom a Robertom Ficom bol podľa majetkových priznaní vtedajší premiér len chudobným príbuzným. Kiska vlastnil majetok prevyšujúci hodnotu 6 miliónov eur, ktorý pochádzal z predaja splátkových spoločností a vlastníctva podielov v ďalších spoločnostiach. Kiska vlastnil aj cenné papiere, z nehnuteľného majetku priznal vlastníctvo trávnatého porastu vo Veľkom Slavkove a 50% podiel na zastavenej ploche a nádvorí, ktoré vlastní spolu zo svojím bratom.

Z tlačovej konferencie prezidentského kandidáta Andreja Kisku (na snímke) v Bratislave 28. februára 2013. Zdroj: TASR – Michal Svítok

Robert Fico ako dlhoročný politik podáva majetkové priznania pravidelne a to už 14 rokov. Za rok 2014 priznal príjem z verejných funkcií vrátane paušálnych náhrad v sume tesne cez 57-tisíc eur. Pri nehnuteľnom majetku uviedol rekreačnú chatu vo Veľkých Levároch, vinicu v Bratislave. Medzi hnuteľné veci zaradil dva automobily, úspory, podielové listy, stavebné sporenie a zariadenie rekreačnej chaty.

Robert Fico na straníckom sneme. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Minimálna mzda bola v tom čase na úrovni 352 eur. V majetkovom priznaní sa teda mali objavovať všetky hnuteľné položky nad 12 320 eur.

Galéria
Chata prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej sa nachádza v lukratívnej lokalite Limbachu. Zdroj: google.maps
Byt v rodinnom dome na okraji Pezinka, ktorý patrí Zuzane Čaputovej. Zdroj: google.maps
V takomto type rodinných domov, s dvomi bytmi, vlastní nehnuteľnosť Zuzana Čaputová. Zdroj: internet
Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič vlastní 2 byty v bratislavskej Karlvej Vsi, bývajú v nich jeho deti. Zdroj: Street View by Google.maps.
Vila Maroša Šefčoviča má vonkajší bazén. Zdroj: google.maps
navigate_before
navigate_next