Domáce Politika Prezidentské voľby Spoločnosť Top

Šefčovič a Mistrík majú do prezidentských volieb dobre našliapnuté. Podľa prieskumu by skončili na prvom mieste

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Ak by sa prezidentské voľby konali teraz, na prvom mieste by skončili dvaja kandidáti – Maroš Šefčovič a Robert Mistrík. Za oboch by hlasovalo 16,5 percenta voličov. Vyplýva to z prieskumu preferencií prezidentských kandidátov, ktorý uskutočnila agentúra Focus pre televíziu Markíza. Na treťom mieste skončil Štefan Harabin s 11,7 percenta hlasov a za ním na štvrtej priečke sa umiestnil Béla Bugár, ktorého by volilo 10,1 percenta ľudí. Zuzanu Čaputová by volilo deväť percent opýtaných a Mariana Kotlebu 8,2 percenta opýtaných. Milan Krajniak by získal sedem percent hlasov respondentov.

V prípade, že by sa do druhého kola dostali Šefčovič a Mistrík, víťazom by bol Šefčovič. Vyhral by aj v prípade, že by sa v druhom kole stretol s Harabinom alebo Bugárom. V prípade duelu Mistrík – Harabin by sa prezidentom stal Mistrík.

Podľa predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča sa ukázalo, že Šefčovič je silný kandidát. Má obavy, že „pobočník a pravá ruka Vladimíra Mečiara Štefan Harabin“ by sa mohol dostať do 2. kola. O tom, či bude na prezidenta kandidovať Zuzana Čaputová alebo Robert Mistrík sa podľa Matoviča rozhodne za dva-tri týždne, ešte pred vytlačením volebných lístkov.

Pre poslanca Andreja Hrnčiara (Most-Híd) nie sú výsledky prekvapením. “Urobíme všetko, aby sa Béla Bugár dostal do 2. kola,“ vyhlásil s tým, že pre neho sú Harabin a Kotleba neprijateľní. Most-Híd by podľa Hrnčiara podporil v druhom kole Mistríka, ak by bol jeho súperom Harabin.

V prieskume figuroval aj predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), ktorý by získal 7,8 percenta hlasov. Danko však dnes v televízii TA3 oznámil, že kandidovať na prezidenta nebude. Uviedol tiež, že SNS nepostaví do prezidentských volieb žiadneho kandidáta.

 

Galéria
Podľa Matoviča sa ukázalo, že Šefčovič je silný kandidát. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Andej Hrnčiar. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next