Domáce Politika Top

Šéfa polície budeme vyberať po novom. Lučanský prezradil, či má záujem

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Zabojuje o teplé miestečko? Už tri mesiace sedí Milan Lučanský v kresle prezidenta Policajného zboru. Podľa informácií Glob.sk sa funkcie nehodlá tak skoro vzdať. Vláda dnes konečne splnila, čo sľúbila a rozhodla o zmene voľby policajného šéfa. Lučanský o funkciu s najväčšou pravdepodobnosťou zabojuje aj po novom roku, kedy nová pravidlá vstúpia do platnosti.

 

Milana Lučanského vymenovala ministerka vnútra Denisa Saková zo Smeru-SD po odchode Tibora Gašpara z funkcie prezidenta. Ten musel odísť po tlaku verejnosti a opozície. Lučanský nastúpil do kresla 1.júna, napriek tomu, že vo funkcii mal byť len tri mesiace, na stoličke šéfa sedí dodnes. Dôvodom mala byť nerozhodnosť koalície, ktorá sa až doteraz nevedela zhodnúť na dĺžke funkčného obdobia policajného šéfa. To, či Lučanský vo funkcii skončí aj po tom, ako vstúpi do platnosti nový zákon, je dnes otázne.

Pre Glob.sk totiž policajný prezident svoju opätovnú kandidatúru nevylúčil. V kuloároch sa čoraz viac šepká, že sa Lučanský bude o funkciu uchádzať vo výberovom konaní podľa nových pravidiel. ,,Moje úlohy sú v súčasnej dobe jasné a čo bude od budúceho roka, ukáže čas,“ povedal pre Glob.sk Milan Lučanský. Otázku, či bude kandidovať, však v tejto chvíli nepovažuje za aktuálnu. “Pre mňa osobne to nie je téma dňa. Čiže na ňu nebudem v tejto chvíli odpovedať,” dodal policajný šéf. 

K výberu nového prezidenta policajného zboru by malo dôjsť po novom roku. Vláda dnes návrh z dielne ministerstva vnútra odsúhlasila a zákon o Policajnom zbore tak putuje do parlamentu. Do platnosti by mal vstúpiť od 1.januára 2019. 

Budúceho šéfa polície aj naďalej bude môcť vymenovať minister vnútra. Urobiť tak bude môcť až na základe výberového konania a len s odporúčaním brannobezpečnostného výboru. Zhodnúť sa však s výberom nového policajného prezidenta bude musieť po novom aj výberová komisia, výbor pre obranu a bezpečnosť a aj minister vnútra. S novými pravidlami súhlasí aj terajší prezident Lučanský. ,,Sme toho názoru, že pri výbere kandidáta by mali mať slovo najmä odborníci z policajného prostredia, pretože tí práci polície rozumejú a vedia, aké kritériá by mal policajný prezident spĺňať,” okomentoval novú legislatívu súčasný šéf polície.

Podľa nového zákona policajným prezidentom môže byť len príšlušník Policajného zboru, ktorý je v službe najmenej desať rokov. Namiesto sedem rokov vo funkcii po novom zotrvá len štyri, pričom tá istá osoba môže byť podľa návrhu vymenovaná do funkcie dvakrát. Ministerka vnútra Denisa Saková predpokladá, že nový policajný prezident by mohol byť známy v prvom polroku 2019. “Následne potom sa budeme snažiť v čo najrýchlejšom období vypublikovať jednotlivé podmienky pre uchádzačov,” povedala Saková.

Galéria
Ministerka vnútra Denisa Saková vymenuje za policajného prezidenta Milana Lučanského. Zdroj: TASR – Marko Erd
Milan Lučanský pobudne vo funkcii dlhšie ako bolo plánované. Zdroj: SITA/Branislav Bibel
navigate_before
navigate_next