Politika Zahraničné

Šéf venezuelskej rozviedky podporil USA, Venezuela pripravuje poslancov o imunitu

Mike Pence: foto: sita/AP Photo/Cliff Owen

WASHINGTON – Americký viceprezident Mike Pence v utorok oznámil, že USA zrušia sankcie voči prepustenému šéfovi venezuelskej tajnej služby Cristopherovi Figuerovi po tom, ako Figuera podporil povstanie lídra opozície Juana Guaidóa. Informovala o tom agentúra AFP.

Manuel Ricardo Cristopher Figuera bol z postu šéfa venezuelskej tajnej služby SEBIN prepustený minulý týždeň, napísal na svojej webovej stránke peruánsky denník El Comercio. Pence podľa AFP dúfa, že prebehnutie generála Figueru inšpiruje aj ďalších venezuelských vrcholných predstaviteľov, aby odišli od prezidenta Nicolása Madura.

“Dúfam, že kroky, ktoré dnes naša krajina podniká, povzbudia aj ostatných k tomu, aby nasledovali príklad generála Christophera Figueru,” povedal. Spojené štáty budú uvažovať o uvoľnení sankcií pre všetkých, ktorí podporia ústavu a právny štát, povedal Pence. Figuera a ďalší vrcholní predstavitelia venezuelskej tajnej služby boli na americký sankčný zoznam zaradený vo februári tohto roka.

Pence takisto oznámil, že americká nemocničná loď USNS Comfort sa v júni vráti do oblasti Latinskej Ameriky na päťmesačnú misiu. Cieľom misie má byť pomoc susedným krajinám poskytujúcim starostlivosť miliónom Venezuelčanov, ktorí svoju krajinu opustili.

Protesty sa vo Venezuele začali šíriť od 23. januára, keď sa líder opozície Guaidó vyhlásil za úradujúceho prezidenta. Napätie v krajine sa vystupňovalo minulý týždeň, keď Guaidó vyzval na povstanie jednotky verné prezidentovi Madurovi. Podľa údajov OSN sa Venezuela už piaty rok nachádza v recesii, ktorá od roku 2015 vyhnala z krajiny viac ako 2,7 milióna ľudí. Väčšina z nich utiekla pred biedou a neistotou, pričom takmer štvrtina z 30 miliónov Venezuelčanov, ktorí v krajine zostali, zúfalo potrebuje humanitárnu pomoc.

Venezuela pripravila siedmych poslancov o imunitu 

Venezuelské provládne Ústavodarné zhromaždenie v utorok odobralo imunitu siedmim poslancom za to, že podporili pokus o prevrat z 30. apríla namierený proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi, informovala agentúra AFP. Opozičný líder a súčasný predseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó medzi siedmimi poslancami nefiguruje i napriek tomu, že práve on minulý týždeň vyzval na povstanie jednotky verné prezidentovi Madurovi.

Venezuelský najvyšší súd požiadal v utorok generálneho prokurátora Tareka Williama Saaba, aby viedol vyšetrovanie voči niekoľkým opozičným poslancom pre podozrenie z “vlastizrady” a “sprisahania”. Pokus o puč odštartoval násilné dvojdňové strety bezpečnostných síl s demonštrantami, ktoré si vyžiadali päť obetí na životoch a desiatky zranených, pričom bezpečnostné sily počas zrážok zadržali  vyše 233 ľudí, píše AFP.

Venezuelský generálny prokurátor Tarek William Saab v utorok mimo uvedeného informoval, že venezuelské úrady v súvislosti s potlačeným prevratom vydali zatykače na dovedna 18 osôb – civilistov a sprisahancov slúžiacich v armáde.