Politika Zahraničné

Šéf venezuelskej diplomacie v Moskve tvrdí, že snahou o zosadenie Madura je CIA

MOSKVA – Za snahou o zosadenie vlády venezuelského prezidenta Nicolása Madura je americká Ústredná spravodajská služba (CIA), vyhlásil v pondelok v Moskve venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza.

“CIA a venezuelská opozícia pripravili celý plán, aby zvrhli Madurovu vládu a prevzali kontrolu nad prírodnými zdrojmi našej krajiny, ktoré patria ľuďom v dôsledku socialistickej revolúcie,” uviedol Arreaza na tlačovej konferencii.

“Tomuto sa snažíme zabrániť. Nechceme, aby venezuelský ľud trpel,” dodal minister, ktorého citovala agentúra TASS. Podľa agentúry AP Arreaza taktiež povedal, že Venezuela môže rozšíriť prítomnosť ruských vojenských špecialistov na svojom území.

Podľa agentúry AFP Arreaza vyhlásil, že “sme pripravení na všetky scenáre. Prvým je diplomacia, dialóg, mier”. Ale ak sa Washington “rozhodne pre vojenskú cestu, máme ozbrojené sily, ľud a národnú gardu, a budú schopní nielen brániť a bojovať, ale aj zvíťaziť”, dodal venezuelský minister. Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó, podporovaný malým kontingentom bezpečnostných síl, vyzval minulý týždeň v utorok armádu, aby sa obrátila proti venezuelskému prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Táto snaha, podporovaná USA, sa však skončila neúspechom.