Domáce Spoločnosť Koronavírus

Šéf Správy štátnych hmotných rezerv naznačil, že sa podarilo obstarať ochranné pomôcky v plánovanom množstve

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Stredajší optimizmus pri zabezpečovaní ochranných pomôcok bol na mieste. Pred štvrtkovým rokovaním ústredného krízového štábu to potvrdil predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura, ktorý naznačil, že sa podarilo zaobstarať ochranné masky.

 

Podrobnosti nechcel pred rokovaním uviesť, no naznačil, že sa podarilo zaobstarať plánované respirátory. “Myslím si, že verejnosť bude uspokojená,” povedal Kičura, ďalšie informácie oznámi po rokovaní.

V stredu (11. 3.) v rámci rokovania kabinetu Kičura informoval, že SŠHR by mala v priebehu dňa zabezpečiť desaťtisíc ochranných masiek, väčšinu z nich z Českej republiky.

Podľa stredajšieho uznesenia vlády už postupujú aj Ozbrojené sily SR. Vláda schválila návrh vyčleniť na dennej báze na pomoc Policajnému zboru (PZ) do 500 vojakov, ktorí budú pomáhať na hraniciach pri distribúcii informačných letákov, ale aj pri zabezpečovaní verejného poriadku podľa požiadaviek a potrieb policajtov. “V prípade potreby vieme zvýšiť kapacity,” uistil pred rokovaním krízového štábu minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS)

Krízový štáb má podľa dosluhujúceho premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) riešiť prípadné rozhodnutie o povinnej karanténe pre všetky osoby vracajúce sa zo zahraničia. Tiež by mal štáb rozhodnúť, či vyhlási plošné uzatvorenie všetkých materských, základných a stredných škôl na území Slovenska na 14 dní. Na zasadnutie prišiel aj líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením vlády. Na rokovaní chce predložiť svoje riešenia, napríklad informovanie prichádzajúcich ľudí zo zahraničia bezplatnými správami od telefonických operátorov. Matovič sa chce tiež pýtať na to, v akom stave sú pripravené nemocnice, jednotky intenzívnej starostlivosti či technické vybavenie a testovanie pacientov.

Na celom Slovensku platí od štvrtkového rána mimoriadna situácia. Vyhlásila ju vláda SR v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu. Niektoré rozhodnutia sa budú podľa Pellegriniho riešiť príkazmi a nariadeniami, a nie správnymi konaniami, ktoré môžu mať dlhý byrokratický priebeh. Počas mimoriadnej situácie sa nebude zasahovať do práv a slobôd občanov, k tomu by došlo až pri vyhlásení krízového stavu.