Presskové správy Top

Šéf RTVS Rezník verí, že interné diskusie sa nebudú ďalej šíriť

BRATISLAVA – Šéf Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Jaroslav Rezník verí, že sa interné diskusie vo verejnoprávnom médiu nebudú šíriť ďalej cez sociálne siete, kde sa navyše posúva, skresľuje ich význam. So spravodajcami intenzívne komunikujú.

Je presvedčený, že stanoviská sa budú postupne zbližovať a spoločne nájdu cestu pre vyvážené, objektívne a dôveryhodné spravodajstvo. Generálny riaditeľ RTVS to povedal na dnešnom rokovaní Rady RTVS, ktoré sa okrem iného venovalo aj situácii v spravodajstve RTVS.

Otvorený list o napätej atmosfére

Štvrtého apríla desiatky členov sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS napísali otvorený list, v ktorom upozornili na napätú atmosféru v spravodajstve verejnoprávneho RTVS, na prácu v nepriateľskej atmosfére i na obavy z toho, či je vedenie spravodajstva RTVS schopné ochrániť redakciu pred silnými tlakmi z vonkajšieho prostredia.

Na spomínaný list v rovnaký deň odpísal verejne aj manažment RTVS. Ako sa v ňom uvádza, autori otvoreného listu podľa stanoviska generálneho riaditeľa RTVS Rezníka a vedenia spravodajstva a publicistiky RTVS – riaditeľa sekcie spravodajstva a publicistiky Vahrama Chuguryana, vedúcej odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky Hany Lyons a vedúcej odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky Petry Stano Maťašovskej „fabulujú a strašia možnými budúcimi konfliktmi záujmov, no zabudli sa verejnosti zdôveriť, že práve nové vedenie ich trpezlivo vracia ku kultúre tvorby pre verejnoprávne médium, na ktorú mnohí zatiaľ svojimi kvalitami nedosiahli, a ku kultúre jazyka, ktorú mnohí stratili“.

Rezník o radikálnom mladom jadre

„Radikálne mladé jadro spravodajstva namiesto toho, aby venovalo energiu sebavzdelávaniu a pozorne načúvalo, aké nové výzvy sa mu núkajú, respektíve aby sa na nich spolupodieľalo, sa rozhodlo stavať barikádu zvnútra, hľadať nepriateľa a kričať na ostatných, ‘kto nejde s nami, ide proti nám!’ Skúsenejší redaktori sa často boja povedať svoj názor, aby sa nestali predmetom invektív,“ reagoval ďalej Rezník a vedenie spravodajstva v spoločnom dvojstranovom stanovisku k otvorenému listu. Po viac ako týždni po zverejnení listu členov spravodajstva a publicistiky RTVS sa na verejnosť dostal „protilist“ inej časti redakcie, ktorá verejnosť ubezpečuje, že pracuje slobodne a bez nátlaku.

Ako na dnešnej Rade RTVS ďalej k téme povedal Rezník, nepovažuje túto debatu za “vykopávanie a zakopávanie vojnovej sekery”. Na „čo najskoršie zakopanie vojnovej sekery“ vyzval v súvislosti so situáciou v spravodajstve 5. apríla predseda Rady RTVS Igor Gallo.

Trend dôveryhodného a sledovaného spravodajstva

V RTVS sa podľa Rezníka snažia, aby vysielanie nielen spravodajstva a publicistiky ako celku bolo v rámci zákonných povinnosti RTVS. Pri personálnych výmenách považuje diskusie za prirodzené. Rezník dodal a vedenie spravodajstva a publicistiky má plnú dôveru manažmentu RTVS.

Verí, že RTVS sa podarí udržať si trend dôveryhodného a sledovaného spravodajstva. „To, čo budem naďalej presadzovať, je otvorená, kritická diskusia aj vo vnútri RTVS, aj všeobecne,“ dodal Rezník.

Prekvapený Chuguryan

Šéf spravodajstva a publicistiky RTVS Vahram Chuguryan na rokovaní rady konštatoval, že od prvého dňa vyzval na demokratickú a otvorenú diskusiu v odbornej i osobnej rovine. Myslí si, že toto bolo dodržiavané. „Bohužiaľ, mne z neznámeho dôvodu nastala situácia, že nikto nič nepovedal a zrazu sa nejaký list dostal o pol hodiny do médií,“ povedal s tým, že doteraz tomu nerozumie.

Prostredie vo verejnoprávnom spravodajstve považuje za slobodné a to podľa Chuguryana potvrdzujú všetci redaktori. Ako dodal riaditeľ sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS, „je veľmi veľa ľudí, najmä zamestnancov, ktorí tu robia dlhé roky, ktorí sú naozaj aj dosť unavení z toho všetkého. Snažíme sa to vyriešiť tak, aby sme nastolilli prostredie, kde sa bude dať pracovať už len v odbornej, profesionálnej rovine, bez nejakého vyvolávania škandálov a podobne,“ dodal Chuguryan.

Foto: SITA/Branislav Bibel