Politika Zahraničné

Šéf kancelárie premiéra Malty odstúpil v súvislosti s vraždou novinárky

Na archívnej snímke zo 4. apríla 2016 je maltská najprominentnejšia investigatívna novinárka Daphne Caruanová-Galiziová, ktorá prišla o život v októbri 2017 pri výbuchu bomby nastraženej v jej automobile, keď vyrazila zo svojho domu neďaleko maltského hlavného mesta Valletta. Zdroj: TASR/AP

VALLETTA – Vedúci kancelárie premiéra Keith Schembri odstúpil v utorok z funkcie v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej z októbra 2017. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie maltského premiéra Josepha Muscata.

 

Na Schembriho bol podľa Reuters v súvislosti s odstúpením vyvíjaný nátlak už od minulého týždňa, keď úrady v súvislosti s vyšetrovaním vraždy zatkli podnikateľa Yorgena Fenecha. Samotný Schembri sa k záležitosti bezprostredne nevyjadril.

Polícia Keitha Schembriho povolala v utorok na výsluch po tom, ako Fenech spomenul jeho meno, uvádza agentúra AFP.

Maltský prezident George Vella v pondelok udelil milosť Melvinovi Theumovi, ktorý je podozrivý, že vraždu novinárky sprostredkoval. Theumovi podľa Reuters udelili milosť výmenou za to, že vyšetrovateľom poskytol dôkazy, ktoré by mohli byť na súde použité v snahe odsúdiť objednávateľa vraždy.

Caruanová-Galiziová, ktorá písala protikorupčný blog a viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte, prišla o život v októbri 2017 pri výbuchu bomby nastraženej v jej automobile.