Politika Top Zahraničné

Šéf Jobbiku končí vo funkcii. Splnil svoj sľub, nebude ani poslancom

BUDAPEŠŤ – Z postu predsedu maďarskej opozičnej krajne pravicovej strany Jobbik v pondelok odstúpil Gábor Vona. Reagoval tak na výsledky nedeľňajších parlamentných volieb, v ktorých strana skončila s veľkým odstupom druhá.

Vona veril vo volebné víťazstvo strany a hovoril o tom, že ak k nemu stranu neprivedie, po voľbách sa vzdá svojho postu. To aj dodržal a v pondelok na Facebooku informoval, že strane ponúkol svoju rezignáciu a tá ju prijala. Ako dodal, nebude pôsobiť ani ako poslanec v maďarskom parlamente a vzdá sa aj tohto postu.

Jobbik v nedeľňajších voľbách prakticky zopakoval svoj výsledok z parlamentných volieb v roku 2014. Predbežné výsledky strane pripisujú zisk tesne pod 20 percent hlasov, zatiaľ čo pred štyrmi rokmi strana získala 20,2 percenta.

Jednoznačným víťazom nedeľňajších volieb sa stala strana Fidesz súčasného premiéra Viktora Orbána, ktorá spolu s koaličnými kresťanskými demokratmi obsadí v parlamente podľa neúplných volebných výsledkov 134 z celkového počtu 199 kresiel, čo jej zabezpečí opäť ústavnú väčšinu.

Foto: SITA/Tamas Kovacs/MTI via AP