Politika Zahraničné

Šéf europarlamentu vyzval Lukašenka, aby prepustil všetkých zadržaných demonštrantov

Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli sa v pondelok v Bruseli stretol s vodkyňou bieloruskej opozície Sviatlanou Cichanovskou.

 

V oficiálnom vyhlásení pre médiá uviedol, že režim prezidenta Alexandra Lukašenka ešte stále zadržiava tisíce Bielorusov, pričom mnohí z nich boli vo vlastnej krajine mučení.

Pripomenul, že občania tejto krajiny už 45 dní demonštrujú v uliciach a požadujú právo zvoliť si budúcnosť svojho štátu.

“Súčasná situácia je neprijateľná. Vyzývam Lukašenka, aby prepustil na slobodu všetkých zadržaných a nadviazal dialóg s Koordinačnou radou a so zástupcami bieloruského ľudu,” uviedol Sassoli po rokovaniach s Cichanovskou.

Európsky parlament minulý týždeň veľkou väčšinou hlasov odhlasoval rezolúciu požadujúcu dodržiavanie občianskych, politických a ľudských práv v Bielorusku a podporil tiež myšlienku zavedenia sankcií zameraných na páchateľov násilia voči demonštrantom.

“Sme presvedčení, že občania Bieloruska musia byť jedinými autormi svojho osudu. Jediným životaschopným riešením je mierové odovzdanie moci,” uviedol šéf EP a zopakoval svoju ochotu spolupracovať a pokračovať v dialógu s Cichanovskou.