Politika Zahraničné

Seehofer potvrdil pravicovo-teroristickú povahu útoku v Hanau

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer počas tlačovej konferencie v Berlíne v piatok 21. februára 2020. Zdroj: TASR / AP

BERLÍN – Nemecký minister vnútra Horst Seehofer označil stredajšiu streľbu v meste Hanau za pravicovo-teroristický útok, čím oficiálne potvrdil predošlé predpoklady. Podľa jeho vyjadrenia, ktoré priniesla v piatok tlačová agentúra DPA, ide v Nemecku už o “tretí pravicovo-teroristický útok za niekoľko mesiacov”.

 

“Čin v Hanau bol jednoznačne rasisticky motivovaným teroristickým útokom,” vyjadril sa Seehofer počas vystúpenia v Berlíne. Dodal, že “úroveň ohrozenia pravicovým extrémizmom, antisemitizmom a rasizmom je v Nemecku veľmi vysoká”.

Spolkový minister vnútra tiež podľa DPA oznámil, že so šéfmi rezortov vnútra jednotlivých spolkových krajín sa dohodol na konkrétnom postupe, ktorý má zaistiť ochranu obyvateľstva vzhľadom na možnosť, že sa objavia “napodobňujúci páchatelia, hnev a emocionalizácia”.

“Zvýšime prítomnosť polície v celom Nemecku. Budeme prísnejšie strážiť citlivé zariadenia, obzvlášť aj mešity,” avizoval Seehofer. Spolková polícia podľa neho poskytne spolkovým krajinám podporu v podobe personálu i vybavenia. Ako miesta s vysokou prítomnosťou spolkovej polície Seehofer menoval “železničné stanice, letiská a prihraničný priestor”.

Muž vyzbrojený strelnou zbraňou, identifikovaný ako 43-ročný Nemec, útočil v stredu večer v dvoch baroch s vodnými fajkami v meste Hanau v spolkovej krajine Hesensko, pričom usmrtil deväť ľudí s cudzokrajnými koreňmi.

Neskôr ho našli mŕtveho vo vlastnom byte spolu s ďalšou usmrtenou osobou, ktorou bola jeho 72-ročná matka. Vyšetrovanie prípadu prevzala spolková prokuratúra, ktorá k nemu pristupuje ako k teroristickému činu.