Domáce Regióny Top

Sedem vrážd, ktoré otriasli v roku 2019 Slovenskom. Nad brutalitou vrahov zostáva človeku rozum stáť

Azda najviac otriasla Slovenskom vražda zo Žiliny, kde sa Tomáš (†16) mal stať obeťou rovnako starej kamarátky Judity, ktorá mu uštedrila až 51 rán nožom. Zdroj: Archív

SLOVENSKO – Aj uplynulý rok 2019 bol plný smutných udalostí, ktoré sa zrejme navždy zapíšu do čiernej histórie Slovenska. O svojich najbližších totiž mnohí ľudia prišli v dôsledku mimoriadne brutálnych činov. Smutným paradoxom je, že v niektorých prípadoch je páchateľ, aj napriek maximálnej snahe polície, zatiaľ neznámy, čo ešte viac umocňuje bolesť v srdciach príbuzných nevinných obetí. 

Vražda je úmyselné usmrtenie inej osoby a v právnom poriadku Slovenska sa podľa Trestného zákona pokladá za trestný čin, ktorý sa trestá odňatím slobody na 15 až 25 rokov, prípadne doživotím. V minulom roku sme u nás zaznamenali niekoľko vrážd, ktoré síce neboli také brutálne ako v časoch mafiánskych popráv bielych koní či konkurencie, napriek tomu šokovali verejnosť nielen vekom obetí a samotných vrahov, ale aj ich prevedením.

Po streľbe na diskotéke v Horovciach zostali na cintoríne v Dolnej Breznici hroby dvoch kamarátov a dobrovoľných hasičov Jakuba Gorelku (†20, vľavo) a Martina Eglyho (†22). Zdroj: Archív

Žieravina ako vražedný nástroj

Medzi prvé brutálne vraždy minulého roka sme zaradili tú, ktorá sa stala 12. apríla na jednom zo sídlisk v Nových Zámkoch. Bolestivou smrťou tam iba pár krokov od paneláku, kde bývala, zomierala mamička Adriana († 39). Tú ráno pri venčení psa neznámy útočník polial agresívnou žieravinou. Ako sa neskôr ukázalo, išlo o kyselinu sírovú, ktorá sa v takej silnej koncentrácii v obchodoch nepredáva. Hoci ju páchateľ pri útoku kyselinou zohavil naozaj brutálne, ona si ešte z posledných síl stihla zavolať záchranku a aj svoju matku. Svoj boj o život však po niekoľkých hodinách v nemocnici prehrala. Podľa našich informácií chcela Adriana začať nový život s novým priateľom. Hoci mnohí poukazovali na jej bývalého druha ako na možného páchateľa, vyšetrovanie to zatiaľ nepotvrdilo. Páchateľ je tak stále neznámy. Jej jediná dcéra Lucia (19) sa po hroznej udalosti psychicky zrútila.

Adrianu (†39) polial neznámy páchateľ kúsok od jej domu kyselinou sírovou a po čine ušiel. Zdroj: Archív

Neuveriteľných 51 rán nožom

Ďalšou brutálnou vraždou bola tá zo 16. mája, ktorá sa stala v jednom z obytných domov na žilinskom sídlisku Vlčince. Slovenskom otriasla smrť mladého gymnazistu Tomáša (†16). Páchateľ ho v byte, kde býval, surovo dobodal a dorezal doslova hlava-nehlava. Pri vražednom besnení mu zasadil až 51 rán, po ktorých chlapec vykrvácal. Podľa slov jeho kamarátky Judity (16), ktorá s ním v čase útoku bola v byte, ho mal dobodať muž prezlečený za falošného odpočtára vo chvíli, keď ju chcel brániť pred jeho útokom. O pár dní však nastal nečakaný zvrat, pretože muži zákona obvinili z Tomášovej vraždy práve Juditu, ktorú sudca napokon poslal do väzby. Paradoxné je, že obaja boli študentami rovnakého elitného gymnázia, pričom Tomáš sa s Juditou zoznámil v roku 2013. Prvé pojednávanie v prípade je vytýčené na 9. januára a tínedžerke hrozí v prípade dokázania viny basa na 7 až 15 rokov.

Judita od zadržania sedí vo väzbe, odkiaľ sa už dvakrát chcela dostať na slobodu. Sudca jej ani raz nevyhovel. Zdroj: Archív

Streľba na kamarátov

Slovenskom otriasla aj streľba na hasičskej diskotéke v Horovciach v okrese Púchov, ktorá sa odohrala 22. júna nadránom. Diskotéka sa vlastne už končila a jej návštevníci pomaly odchádzali domov, keď okolo pol štvrtej prišiel medzi mladých ľudí 35-ročný Martin C. a začal páliť rany z prinesenej pištole. Výsledkom jeho šialenej streľby bol jeden mŕtvy a dvaja ťažko zranení. Prvá obeť, dobrovoľný hasič Jakub Gorelka (†20) z Dolnej Breznice, bol jednou ranou doslova popravený. Martin Egly (†22), ďalší z dobrovoľných hasičov, skonal po troch dňoch s priestrelom hlavy v nemocnici. Jediným, kto Martinove besnenie prežil, hoci s vážnym zranením po priestrele brucha, bol Jakub G. (19). Aj on pochádzal z rovnakej obce ako dvaja jeho mŕtvi kamaráti. Martin, ktorý mal na hasičov strieľať, bol z neďalekého Dulova a so svojimi obeťami sa mal poznať, hoci sám hasičom nebol. Podľa rozprávania ďalšieho z účastníkov diskotéky mohlo byť obetí ešte viac, no viacerí sa počas streľby stihli ukryť. Martinovi hrozí v prípade dokázania viny až  doživotie.

Martin sa vraj často túlal po horách a do Dolnej Breznice chodil za strýkom. Napriek tomu, že ho mnohí považovali za divného, takýto hrozný čin od neho nikto nečakal. Zdroj: Archív

Utýraný farmár

Na brutálne vraždy bol najčernejším mesiacom august. Prvá z vrážd sa stala v jeho desiaty deň v obci Poriadie na Myjave. Jej obeťou bol Štefan († 35), hviezda farmárskej šou, ktorého mal podľa polície napadnúť sused Ján (65). Ten ho mal najskôr udierať železnou tyčou po hlave, potom mal jeho dobité telo ešte prejsť autom, následne ho mal priviazať o ťažné zariadenie a vliecť za vozidlom ešte asi 3 km po lese. Zlynčovaného mladého muža mal napokon odhodiť do močariny. Jablkom sváru mala byť podľa svedka hlučná hudba, ktorú si mal Ján doma púšťať. Štefan mal množstvo plánov, pričom už od detstva túžil po vlastnej agrofarme. Na uskutočnenie svojho sna však potreboval dostatok peňazí, a tak šesť rokov robil v Anglicku a vo Švajčiarsku. Svoje rady rozdával v rádiu Regina i vo farmárskej relácii Životný štýl. Žiaľ, splnenia svojich snov sa už nedožil. Pôvodné obvinenie za obzvlášť závažný zločin vraždy vyšetrovateľ prekvalifikoval na vraždu spáchanú surovým a trýznivým spôsobom. Jánovi hrozí v prípade dokázania viny doživotie.

Hviezdu farmárskej televíznej šou Štefana († 35, vľavo) zabili brutálnym spôsobom. Zdroj: Archív

Žiarlivosť zmarila dva ľudské životy

Druhá brutálna prázdninová vražda sa stala v noci zo 17. na 18. augusta na chodbe paneláka v Rimavskej Sobote. O život tu mal mladú mamičku Zdenku (†37) podľa susedov pripraviť jej o pätnásť rokov mladší priateľ Ján (†22), s ktorým chodila len pár mesiacov. Nadaná žena vyštudovala bábkarskú réžiu a dramaturgiu, angažovala sa tiež v divadle. Mladý muž ju mal podľa polície dobodať nožom a pri tom poraniť aj seba, pričom svojím zraneniam neskôr podľahol. Podľa suseda a očitého svedka tragédie sa malo všetko začať hrozným lomozom a krikom v byte nebohej ženy. Tá mala vzápätí vybehnúť na chodbu a volať o pomoc. Ján, ktorý sa venoval džudu, mal Zdenku naháňať a na chodbe, kde ju vraj dobehol, ju mal dobodať. Podľa jedného z Jánovych známych bol mladík nekonfliktný. Zdenke sa zrejme stalo osudným to, že sa vraj chcela vrátiť k bývalému partnerovi a otcovi jej dieťaťa. 

Zdenka (†37) a jej o pätnásť rokov mladší priateľ Ján (†22) tvorili pár len pár mesiacov. Zdroj: Archív

Záhadná smrť s mnohými otáznikmi

Policajti v Bratislave vyšetrujú brutálnu vraždu, ktorá sa na nábreží Dunaja stala v noci z 10. na 11. novembra. Pod žeriavom v prístave našli zamestnanci ležať bezvládne telo učiteľky Violy Macákovej (†34). Hoci privolaní záchranári o jej život bojovali takmer hodinu, v sanitke napokon skonala. Prípad od začiatku začali vyšetrovať ako podchladenie, teda smrť bez cudzieho zavinenia, lenže pri pitve sa ukázalo, že mladú ženu pripravil o život brutálny vrah. Mala totiž zlomený dvanásty stavec, podliatiny na chrbte i na členkoch a tiež poranený konečník. Prípad osem dní po nájdení tela mladej ženy prekvalifikovali z usmrtenia na zabitie a Bratislava sa ocitla v strachu.

Viola Macáková (†34) pochádzala zo Sniny. Bola fotografkou, učiteľkou angličtiny a príležitostnou modelkou, ktorá rada cestovala po svete. Jej vrah ju zrejme brutálne napadol a znásilnil. Zdroj: Archív

Príležitostnú modelku, fotografku a učiteľku angličtiny, ktorá pochádzala zo Sniny, zrejme ktosi brutálne napadol a znásilnil, pretože napriek sychravému jesennému počasiu bola oblečená len v sukni, silonkách a svetri, ba jej topánky sa našli asi až 50 metrov od tela. Polícia však o prípade informovala až po týždni. Napriek rozsiahlemu pátraniu, lebo kriminalisti sa dvakrát zúčastnili na obhliadke miesta, vypočutiu asi 60 svedkov, viacerých prehliadkach bytových a nebytových priestorov či zaisťovacích úkonov, páchateľ stále behá po slobode.

Kúsok pod týmto žeriavom v bratislavskom prístave našli začiatkom novembra telo brutálne zbitej a znásilnenej Violy Macákovej (†34). Zdroj: Archív

Ubitý a podpálený

Posledná brutálna vražda v minulom roku sa stala tesne pred Silvestrom pri obci Zlaté v okrese Bardejov. Náhodný okoloidúci najskôr našiel na spevnenej poľnej ceste medzi obcami Zlaté a Nižný Tvarožec nájdené zhorené osobné motorové vozidlo značky Felicia Combi, vedľa neho však ležalo na zemi obhorené telo muža vo veku 50 až 60 rokov. Ako sa neskôr ukázalo, išlo o Imricha Juročka (†57), ktorý pracoval na Obecnom úrade v Zlatom. Vybrať sa mal na cintorín k hrobu svojej nedávno zosnulej mamy, tam ale už zrejme nedošiel. Súdny znalec pri obhliadke tela zistil, že nebohý utrpel viacnásobné poranenie v temennej časti hlavy spôsobené údermi tupým predmetom.

Zhorené auto a pri ňom bezvládne telo Imricha Juročka (†57) z obce Zlatá našli iba pár dní po vianočných sviatkoch. Ako sa neskôr ukázalo, jeho vrah ho mal najskôr brutálne umlátiť a potom spolu s autom podpáliť. Zdroj: Archív

Imrich pravdepodobne dostal viac ako šesť úderov do hlavy predmetom veľmi pripomínajúcim kladivo. Útočník sa snažil zahladiť stopy tým, že ho polial benzínom, lenže v tomto prípade zaúradovalo aj chladné počasie, lebo Imrichove telo obhorelo iba čiastočne. Na mieste našli kriminalisti aj rozprestreté ťažné lano. Prípad vyšetruje krajský vyšetrovateľ v Prešove a polícia k nemu zatiaľ viac informácií neposkytuje, aby nebolo zmarené vyšetrovanie. Páchateľovi hrozí za brutálny čin basa na pätnásť až dvadsať rokov.

Galéria
Sympatickú Zdenku (†37) mal jej priateľ dobodať a dorezať na smrť. Zdroj: Archív
Martina C. zadržala polícia pár hodín po krvavej dráme. Za dve vraždy a nedovolené ozbrojovanie mu hrozí doživotný trest. Zdroj: Archív
Brutálna smrť Violy Macákovej (†34) vyvolala strach v celom našom hlavnom meste. Polícia jej vraha zatiaľ nevypátrala. Zdroj: Archív
Vrah polial Adrianu (†39) kyselinou sírovou pred domom jej matky a po čine ušiel. Žena si síce v hrozných bolestiach ešte stihla zavolať záchranárov, no po krátkom čase svojim zraneniam podľahla. Zdroj: Archív
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať: