Domáce

Schválenie novely zákona o SAV akadémiu zlikviduje, tvrdí jej právnik

Proti krokom ministerky školstva, Martiny Lubyovej sa konalo protestné zhromaždenie iniciatívy Veda chce žiť. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA  – V prípade schválenia novely zákona o Slovenskej akadémii vied (SAV) a prelomenia veta prezidenta poslancami NR SR sa akadémia zlikviduje. Povedal to na dnešnej tlačovej besede právnik akadémie Radovan Pala s tým, že novela nie je transformačná, ale likvidačná.

“Ktokoľvek, kto bude hlasovať za, hlasuje za diskontinuitu SAV. Aby akadémia splnila to, čo hovorí novela zákona, bude musieť zrušiť ústavy a potom vytvoriť nové verejné výskumné inštitúcie. Celá situácia by sa nemala riešiť politicky, ale právne. Namiesto novely, ktorá prináša viac otáznikov ako odpovedí, by bolo lepšie prijať inú novelu v čo najkrajšom čase, aby vedela odstrániť rozličné právne názory,” povedal právnik. Reagoval tak na hlasovanie NR SR o novele zákona o SAV v utorok 11. septembra. V súvislosti s hlasovaním predseda SAV Pavol Šajgalík uviedol, že každému poslancovi poslali list, aby vedeli o čom hlasujú. “Dnes ešte rozošleme e-maily,” doplnil.

Podľa zákona o verejnej výskumnej inštitúcii, ktorý schválil v minulom roku parlament, sa mali od 1. júla 2018 všetky organizácie SAV stať verejnými výskumnými inštitúciami. Aby mohli verejné výskumné inštitúcie vzniknúť, je potrebné, aby ich ministerstvo školstva zapísalo do registra. To sa do dnešného dňa nestalo.

“Momentálna situácia ohrozuje výskum aj pracovné miesta. Pozitívne sme vnímali to, že predseda vlády Peter Pellegrini požiadal podpredsedu vlády Richarda Rašiho, aby sa aj on zaoberal našou situáciou, takisto aj to, že nás prijal prezident Andrej Kiska. Sme na rozhraní medzi tým, čo hovorí zákon a čo chce politická reprezentácia,” povedal Šajgalík.

Miroslav Bahna z iniciatívy Veda chce žiť! povedal, že utorkové hlasovanie v NR SR je veľmi dôležité. “Akadémii hrozí existenciálne riziko. Ak novela prejde, SAV musí zrušiť ústavy a založiť nové počas troch mesiacov,” vysvetlil Bahna a dodal, že budúcnosť a kredit SAV je v rukách poslancov parlamentu. Prípadné schválenie novely dostane akadémiu podľa Bahnu do bezvýchodiskovej situácie.

Po rozhodnutí o novele zákona parlamentom sa ministerka školstva Martina Lubyová dohodne na pracovnom stretnutí so zástupcami SAV.

“Teraz, keď je registrácia pozastavená, je potrebné, aby novela navodila právny stav, v ktorom by SAV pokračovala ako príspevkovo-rozpočtová organizácia. SAV nevnikla ako verejná výskumná inštitúcia, takže sa z tejto podoby nemusí vracať. Dôležité je, aby novelou získala istotu a stabilitu,” povedala Lubyová. Podľa nej novela reaguje na to, že si akadémia vied nesplnila svoje povinnosti pri transformácii na verejnú výskumnú inštitúciu.

Galéria
Predseda SAV Pavol Šajgalík. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Ministerka školstva Martina Lubyová čelí odvolávaniu v pléne Národnej rady. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next