Politika Top Zahraničné

Schulz skončí ako šéf EP, možno zabouje proti Merkelovej

BERLÍN/BRUSEL – Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz v stredu povedal, že sa vzdá funkcie a vráti sa do rodného Nemecka, kde sa bude angažovať v spolkovej politike, informovali dnes nemecké médiá.

Schulz, ktorý je členom Sociálnodemokratickej strany Nemecka, to povedal nemeckej televíznej stanici ARD s tým, že podrobnosti dnes zverejní v Bruseli.

Bude kandidovať na kancelára?

Denník Süddeutsche Zeitung napísal, že Schulz bude v budúcoročných spolkových voľbách čelným kandidátom svojej strany pre Severné Porýnie-Vestfálsko.
Podľa tlačovej agentúry DPA je však zatiaľ nejasné, akú presnú úlohu bude plniť pre SPD v Berlíne.

Schulz je považovaný za možného alternatívneho kandidáta SPD na post nemeckého kancelára popri ministrovi hospodárstva Sigmarovi Gabrielovi, ktorý je vicekancelárom v súčasnej koaličnej vláde Angely Merkelovej.

Špekuluje sa o kandidatúre na ministra zahraničia

Mohol by tiež kandidovať na funkciu ministra zahraničných vecí, ktorá sa uvoľní vo februári, ak terajší minister Frank-Walter Steinmeier prevezme reprezentatívny post nemeckého prezidenta, ako sa očakáva.

SPD oznámi svojho kandidáta na funkciu kancelára až v januári napriek nátlaku, aby reagovala na nedávne oznámenie Merkelovej, že sa bude uchádzať o štvrtý mandát vo funkcii.

Foto: SITA