Domáce Top

Schôdza NR SR v plnom prúde: Minúta ticha za Tisa nebola

BRATISLAVA – Predseda NR SR Andrej Danko nevyhovel žiadosti predsedu Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba o minútu ticha za všetky obete justičných vrážd a justičných omylov pri 69. výročí popravy prezidenta Slovenskej republiky z rokov 1939 – 1945 Jozefa Tisa. Ako povedal Danko po otvorení schôdze, minútou ticha sa bude zaoberať poslanecké grémium parlamentu, kde sú zastúpené všetky poslanecké kluby. Na grémiu sa majú dohodnúť na podmienkach, kedy NR SR k minúte ticha prikročí.

„Momentálne sa týmito návrhmi nebudeme zaoberať,“ povedal šéf zákonodarného zboru. Opozičný poslanec Daniel Lipšic upozornil, že stanovisko k minúte ticha by mal zaujať ústavnoprávny výbor. Zároveň sa vyslovil za právo, aby poslanci mohli naďalej navrhovať držať minútu ticha. Podľa Lipšica by sa nemala držať pri výročiach, ale pri tragédiách, ktoré sa stanú v danom období. Danko upozornil, že návrh na minútu ticha nie je procedurálny a preto má po ňom rokovať grémium a nie výbor.

Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba chcel, aby si Národná rada SR v pondelok minútou ticha uctila prezidenta Slovenskej republiky z rokov 1939 – 1945 Jozefa Tisa. Dnes totiž uplynulo 69 rokov od popravy Tisa. Kotleba o minútu ticha požiadal predsedu parlamentu Andreja Danka. „Rád by som Vám pripomenul, že práve 18. apríl je deň, ktorý sa navždy zapísal čiernymi písmenami do histórie slovenského národa. V tento deň pred 69 rokmi došlo k hanebnej justičnej vražde prvého prezidenta Slovenskej republiky a kňaza Msgr. Dr. Jozefa Tisa,“ napísal Kotleba Dankovi.

Pohľad do rokovacej sály parlamentu počas rokovania 2. schôdze Národnej rady SR
Pohľad do rokovacej sály parlamentu počas rokovania 2. schôdze Národnej rady SR

Podľa neho v tento deň bol po zinscenovanom procese a na politickú objednávku čechoslovakistov a boľševikov popravený jeden z najväčších velikánov nášho národa. „Muž, ktorý je právom považovaný každým národovcom za mučeníka slovenskej štátnosti, ako aj obrany kresťanstva proti boľševizmu. Vzhľadom na to si Vás dovoľujem požiadať, aby ste národnú a kresťanskú orientáciu Vašej strany a osoby, ktorú tak často deklarujete, potvrdili aj praktickým skutkom. Žiadam Vás, aby ste do programu 2. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky, ktorá sa bude konať dňa 18. apríla 2016, zaradili minútu ticha za všetky obete justičných vrážd a justičných omylov,“ napísal v žiadosti Kotleba.

Poslanecký sľub zložili traja noví poslanci

Traja noví poslanci, ktorý nahradia v parlamente členov vlády, dnes zložili poslanecký sľub. Namiesto ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej do národnej rady nastúpil Péter Vörös, namiesto ministra životného prostredia Lászlóa Solymosa Irena Sárközy (obaja Most-Híd).

Poslanecký sľúb zložil aj poslanec Smeru-SD Milan Mojš, ktorý je v parlamente náhradníkom za premiéra Roberta Fica. Poslaneckého mandátu sa vzdal zákonodarca Smeru-SD Ján Počiatek, nahradí ho Jozef Buček.

NR SR: Rokovanie 2. schôdze

Parlamentné schôdze nebude otvárať štátna hymna

Parlamentné schôdze nebude otvárať štátna hymna, ako to navrhoval poslanec za Sme rodina Peter Pčolinský. Národná rada jeho procedurálny návrh zamietla. Rovnako neuspel poslanec za OĽaNO-NOVA Martin Fecko, ktorý presadzoval, aby štátna hymna zaznela aj na záver každej schôdze parlamentu.

Parlament schválil procedurálny návrh poslanca SaS Juraja Drobu, aby sa používanie štátnych symbolov v národnej rade prijímalo konsenzuálnou dohodou poslaneckého grémia. „Aby sme sa nepredbiehali, kto je väčší patriot,“ povedal Droba.