Top Zahraničné

Schäuble: Európa musí obmedziť prílev utečencov

BERLÍN – Európa potrebuje obmedziť počet ľudí prichádzajúcich na kontinent, uviedol dnes nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

“Potrebujeme obmedziť prílev do Európy,” citovala agentúra Reuters z vyjadrení ministra v rozhovore pre nemeckú televíziu ZDF. Podľa Schäubleho ide o celoeurópsku úlohu a Nemecko, Európska komisia a iní na tom intenzívne pracujú.

“EÚ to teraz urobí veľmi rýchlo, predovšetkým s Tureckom,” povedal Schäuble bez ďalších podrobností.

Nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung dnes priniesli správu o tom, že Európska komisia a Turecko sa dohodli na pláne obmedzenia príchodu utečencov do Európy, konkrétne spoločných hliadkach na turecko-gréckej hranici a vytvorení nových táborov.

Predstaviteľ EÚ zapojený do rokovaní s Tureckom však pre agentúru Reuters povedal, že správa je “trochu prehnaná” – Brusel a Ankara sa podľa neho dosiaľ na rozhovoroch nedostali až tak ďaleko.

Schäuble povedal, že “Európa musí byť pripravená prijať ľudí… ale nemôžeme urobiť, čo je nemožné”. V súvislosti s Nemeckom, ktoré je preferovanou destináciou mnohých migrantov, dodal: “Už nemôžeme túto úlohu zvládnuť na národnej úrovni.”