Politika Top Zahraničné

Savčenková dostala od Zacharčenka stopku: Takto reagoval na jej návrh

KYJEV – Najvyšší predstaviteľ samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexandr Zacharčenko v piatok vyhlásil, že nevie, o čom by sa rozprával s poslankyňou ukrajinského parlamentu a bývalou vojačkou Nadijou Savčenkovou. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Savčenková nedávno navrhla, že bude viesť priame rozhovory s predstaviteľmi DĽR i Luhanskej ľudovej republiky (LĽR). Taktiež sa vyslovila za to, aby príslušníkov separatistických síl Kyjev amnestoval. “Nemám absolútne žiadnu predstavu, o čom sa môžeme rozprávať. Ak sa chce stretnúť a má čo povedať, nech najprv povie, o čo jej ide, a potom uvidíme. Predtým povedala, že môže priviesť väzňov a vymeniť ich. Nikto jej nezakazuje, aby to urobila,” povedal Zacharčenko.

“Ak chce Savčenková zastaviť vojnu, kladiem si takéto podmienky: absolútny odchod všetkých vojsk a jednotiek ukrajinskej armády z územia bývalej Doneckej oblasti, zákaz zabíjať a lúpiť a prepustenie všetkých našich vojnových zajatcov, ktorí sú na našom území. Teraz nehorím o väzeniach v Kyjeve, Odese, Mariupole, Artemivsku a Kramatorsku. Na hranici s Doneckou oblasťou som pripravený rozprávať sa s kýmkoľvek. Budem sa rozprávať o mieri so Savčenkovou, (ukrajinským prezidentom Petrom) Porošenkom, (francúzskym prezidentom Francoisom) Hollandom aj s (nemeckou kancelárkou Angelou) Merkelovou,” dodal líder DĽR.