Domáce Politika Top

SaS: Zmeny v rokovacom poriadku musia byť výsledkom konsenzu

BRATISLAVA – Akékoľvek zmeny rokovacieho poriadku parlamentu musia byť podľa SaS výsledkom širokého konsenzu opozičných i koaličných strán. Ako uvádza SaS v stanovisku, ktoré dnes poskytla agentúre SITA, je to dlhoročná parlamentná tradícia.

Iba za týchto okolností je možné hovoriť o zefektívnení parlamentných schôdzí a o zlepšení politickej kultúry. V opačnom prípade sú zmeny len diktátom väčšiny namiereným proti menšine a odporujú demokratickej praxi.

Vstupná požiadavka SaS

„Návrhy, s ktorými prišiel predseda parlamentu Andrej Danko, nie sú výsledkom žiadnej odbornej diskusie medzi koalíciou, opozíciou a odbornou verejnosťou. Sú reakciou na to, že Slovensko má opozíciu, ktorá účinne využíva legitímne nástroje politického boja a poukazuje na závažné prešľapy vlády,“ argumentujú predstavitelia strany Sloboda a Solidarita.

Vstupnou požiadavkou SaS do prípadných rokovaní o zmene rokovacích pravidiel musí byť vyhlásenie predsedov poslaneckých klubov koaličných strán, že svoje predstavy nepresadia proti vôli opozičných strán a bude zachovaný všeobecný konsenzus naprieč parlamentným politickým spektrom.

Odvolanie sa na zahraničie

„V opačnom prípade koalícia potvrdí podozrenia z nedemokratických úmyslov a odvolávanie sa na príklady zo zahraničia, ktorými teraz operuje predseda Danko, budú len kamufláž. Strana SaS apeluje na koaličné strany, aby nepodľahli pokušeniu vymeniť krátkodobé politické výhody za stupňujúci sa spoločenský konflikt, ktorý nedemokratické okliešťovanie opozičných hlasov vyvolá. Máme stále v živých spomienkach neslávne obdobie mečiarizmu, aj jeho rovnako neslávny koniec,“ dodávajú zástupcovia SaS.

Rokovať sa bude v utorok

Poslanecké grémium parlamentu bude o návrhu nového rokovacieho poriadku rokovať na budúci týždeň v utorok. Ako povedala pre agentúru SITA Zuzana Čižmáriková z Kancelárie Národnej rady SR, pracovnú verziu rokovacieho poriadku zaslali všetkým poslaneckým klubom na to, aby k nemu pripravili pripomienky.

„Predseda NR SR Andrej Danko zvoláva poslanecké grémium, kde čaká odbornú diskusiu, na ktorej sa bude o návrhu ďalej rokovať,“ povedala Čižmáriková.

Pracovná skupina

Počas parlamentných prázdnin Danko zriadil pracovnú skupinu, ktorá pripravuje zmeny rokovacieho poriadku. Potrebu nového rokovacieho poriadku si podľa neho vyžiadali situácie, ktoré za posledné mesiace vznikali počas rokovacích dní v pléne Národnej rady Slovenskej republiky.

Príprave rokovacieho poriadku predchádza rozbor rokovacích poriadkov vo viac ako 20 krajinách Európskej únie.

Novinka ohľadom času na diskusiu

„Slušné správanie, čisté a protokolárne oblečenie by mali byť absolútny etalón správania sa v pléne parlamentu,“ povedal Danko a dodáva „…samozrejmosťou musí byť aj dodržiavanie pravidiel, a to bez rozdielu, napríklad zákaz používania mobilného telefónu, konzumácie jedla alebo pitia v pléne parlamentu či natáčania akýchkoľvek videí.“ Novinkou, ktorá sa momentálne pripravuje, bude aj systém presného prideľovania času na diskusiu.