Domáce Politika

SaS žiada premiéra Pellegriniho o razantný krok. Chcú odvolať ministra obrany Gajdoša

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby odvolal šéfa rezortu obrany Petra Gajdoša (SNS). Dôvodom na odvolanie ministra je podľa liberálov odmietnutie finančnej pomoci Spojených štátov amerických na rozvoj infraštruktúry vojenských letísk v hodnote viac ako 93 miliónov eur (105 miliónov dolárov).

Podľa liberálov ide o jasný krok proti slovenským spojencom v rámci štruktúr Severoatlantickej aliancie (NATO), navyše rezort klame verejnosť. Ministerstvo obrany SR informovalo ešte v pondelok, že Slovensko peniaze odmietne a rezort sa nebude ďalej podieľať na rokovaniach. Ministerstvo označilo ako hlavný dôvod narušenie suverenity Slovenskej republiky. Informácia prekvapila Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí a rovnako aj koaličnú stranu Most-Híd, ktorá navyše žiada vysvetlenie, prečo peniaze rezort odmieta. Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko podmienil odmietnutie peňazí Slovenskom zotrvaním jeho strany vo vládnej koalícii.

„Toto je jasný krok proti obranyschopnosti Slovenska i proti našim spojencom v Severoatlantickej aliancii. Peter Gajdoš ako generál a bývalý náčelník generálneho štábu preukázal trestuhodnú neznalosť zásad kolektívnej obrany a zároveň klame verejnosť tvrdeniami, že prijatím pomoci by došlo k ohrozeniu či dokonca k obmedzeniu suverenity Slovenskej republiky,“ uviedol poslanec Národnej rady SR Ľubomír Galko. Podľa neho je to však presne naopak. Suverenita Slovenskej republiky je ohrozená, ak je naša vojenská infraštruktúra a technické zázemie v nevyhovujúcom stave. „Minister Gajdoš sa správa presne v intenciách záujmov Ruskej federácie, ak tvrdí, že prijatím americkej pomoci by sa vytvorili právne podmienky pre pôsobenie cudzích ozbrojených síl na území Slovenska na neurčitý čas. Je to ďalšie klamstvo. Zároveň ide o perfídnu hru s primitívnym antiamerikanizmom, ktorá ignoruje fakt, že bezpečnostné hrozby voči slovenskej suverenite nemajú pôvod na Západe, ale na Východe,“ doplnil Galkov kolega Martin Klus.

Slovensko podľa šéfa rezortu zahraničných vecí Miroslava Lajčáka nerokuje a nerokovalo so Spojeným štátmi o trvalej prítomnosti amerických vojakov na našom území. Všetky informácie, ktoré na túto tému odzneli v médiách a tvrdia opak, sú klamstvo a účelové špekulácie. Pre agentúru SITA to uviedol Lajčák s tým, že americká strana s návrhom na trvalú vojenskú prítomnosť vôbec neprišla. Práve prítomnosť vojakov USA mala byť najväčšou prekážkou pre rezort obrany pre prijatie financií. Identickú pomoc prijali aj okolité krajiny, ako napríklad Maďarsko.

 

SaS žiada Pellegriniho, aby odvolal Gajdoša. Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ