Domáce Politika Spoločnosť

SaS žiada premiéra o pomoc, chcú aby kvôli peniazom z USA spacifikoval SNS

Liberáli žadajú premiéra o pomoc. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada premiéra Petra Pellegriniho, aby zasiahol voči snahám Slovenskej národnej strany (SNS) zmariť čerpanie finančnej pomoci na rekonštrukciu a modernizáciu slovenských vojenských letísk, ktoré nám ponúkajú Spojené štáty americké.

„Je trestuhodné, aby ministerstvo obrany pod vedením nominantov SNS Petra Gajdoša a Jána Hoľka odmietlo 100 miliónov dolárov pomoci, pretože v opačnom prípade ich bude musieť vyplatiť zo štátneho rozpočtu. Vojenské letiská aj vzhľadom na nákup nových stíhačiek F-16 sa totiž musia zrekonštruovať, aby Slovensko a jeho vzdušné sily mali technické spôsobilosti platného člena Severoatlantickej aliancie,“ uviedol podpredseda SaS a bývalý minister obrany Ľubomír Galko v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca liberálov Róbert Buček.

Peniaze vraj nepotrebujeme

Slovenská republika podľa podpredsedu SNS a poslanca NR SR Jaroslava Pašku nepotrebuje peniaze na modernizáciu vojenských letísk, ktoré nám ponúkajú Spojené štáty americké.

Podľa národniarov je ponuka USA časovo ohraničená a v prípade, že sa Slovensko nerozhodne včas, môžu prostriedky ponúknuť inej krajine. Paška tvrdí, že americkú pomoc v tejto oblasti nepotrebujeme a nechceme. „Vojenské investície v hodnote 105 miliónov dolárov, ktoré chcú Spojené štáty použiť na vybudovanie a modernizáciu leteckých základní pri Sliači a Malackách za účelom masívnejšieho rozmiestnenia a využitia americkej vojenskej techniky a kapacít na území Slovenska, nespadajú medzi primárne potreby obranného charakteru vybavenia nášho štátu,” povedal Paška.

Liberáli zdôraznili, že ušetrených sto miliónov je dosť vysoká suma na to, aby vládne strany Smer-SD a Most-Híd spacifikovali SNS, ktorá podľa SaS dlhodobo spôsobuje nielen reputačné, ale aj materiálne škody našej krajine a jej občanom.