Domáce Politika

SaS upozorňuje, že viacerí výrobcovia zelenej elektriny dostali vyššie dotácie, na aké mali nárok

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) mal podľa strany SaS pri tvorbe cien elektriny dopustiť, že viacerí výrobcovia takzvanej zelenej elektriny dostali dotáciu na viac elektriny ako vyrobili.

 

„Ľudia sa tak musia skladať na neprimerane vysoké dotácie, ktoré na ÚRSO evidentne nesprávne vypočítali. Ryba pritom smrdí od hlavy,“ tvrdí podpredseda SaS a tímlíder strany pre energetiku Karol Galek. Podľa strany SaS ide až o 44 výrobcov, ktorí dostali navyše niekoľko tisíc eur. „Rozdiel je tak až 476 tisíc eur, na ktoré sa budeme musieť poskladať my všetci,“ konštatoval Galek.

ÚRSO vylučuje akékoľvek nezrovnalosti v tomto smere. „Už viackrát sme vysvetlili rozdiel medzi informatívnym zverejnením údajov od výrobcov a distribučných spoločností na webe a následným zúčtovaním týchto údajov a ich využitím v cenových konaniach. S takýmito korektnými údajmi pre účely stanovenia výšky tarify za prevádzkovanie systému na rok 2020 pracuje úrad v cenovom konaní, to sa pritom začína až v týchto dňoch,“ zdôraznil hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Snaha zviditeľniť sa?

Podľa neho tak ide o nepochopenie nie jednoduchej odbornej problematiky. „Čo sa týka pána Galeka, úrad nevidí dôvod reagovať na jeho zúfalé snahy o predvolebné zviditeľnenie sa,“ uzavrel Igaz.

Výrobcovia elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) alebo prostredníctvom vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) dostávajú na zelenú elektrinu dotáciu. Tú platia všetci odberatelia elektriny vo svojich faktúrach prostredníctvom tarify za prevádzkovanie systému, ktorá tvorí zhruba pätinu koncovej ceny za elektrinu.