Domáce Parlamentné voľby Politika Top

SaS prechádza predvolebnou skúškou. Sulík šéfom zrejme ostane, jeho pozícia však stratí na sile

Richard Sulík otvoril mimoriadny kongres strany. Post predsedu zrejme obháji. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Stále najsilnejšia parlamentná opozičná strana Sloboda a Solidarita má pred sebou ťažký deň. Na mimoriadnej konferencii si dnes vo Zvolene bude neplánovane voliť (staro)nového predsedu. S nápadom požiadať o dôveru svojich členov prišiel počas leta samotný šéf strany Richard Sulík. Pár mesiacov pred voľbami si takto chcel upevniť svoje postavenie. Jeho krok však vyvolal vášne, ktoré vyústili do vzbury. Časť vedenia SaS sa snemu protestne nezúčastní. Na druhej strane, za Sulíkom stále stojí dostatok straníkov na to, aby jeho pozícia bola neohrozená. 

 

Mimoriadny kongres SaS strieda jedno prekvapenie za druhým. Tým prvým bolo už jeho samotné zvolanie. Pôvodne si totiž mali liberáli nového predsedu voliť až v júni 2020, teda krátko po parlamentných voľbách – v čase, kedy by už bolo jasné, či a s akou podporou strana uspela vo voľbách.

Nového šéfa si však saskári budú voliť nakoniec už dnes. Rozhodol o tom v súlade so stanovami strany predseda. Ten s informáciou o zvolaní mimoriadneho snemu prišiel začiatkom augusta. V kuloároch sa začalo hovoriť o tom, že mnohým známym tváram strany takýto krok vôbec nie je pochuti.

Pozdávať sa nemal najmä krídlu okolo podpredsedu Ľubomíra Galka, ktorý zamýšľal, že Sulíkovi po voľbách hodí rukavicu a zabojuje o post šéfa. Keď mal však namiesto trištvrte roka nečakane na prípravu na súboj iba mesiac, otvorene povedal, že kandidovať  v septembri nebude.

Vo Zvolene sa dnes na poludnie začal mimoriadny kongres strany. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ignorácia

Kritika vyústila až do vzbury časti vedenia. Ľubomír Galko spoločne s Natáliou Blahovou a Janou Kiššovou avizovali, že na kongres neprídu. A dôvod je opäť prekvapivý – tým, že Sulíkovi v dnešnej voľbe neprejavia dôveru, mu ju vlastne prejavia. „Môj mandát Richard Sulík má. Je pre mňa predsedom až do roku 2020, rovnako aj volebným lídrom. Väčší mandát mu dať neviem,“ vysvetlila pre TASR Kiššová. Dôvod na predčasnú voľbu predsedu nevidí ani Galko. Na kongres neprišiel ani Jozef Rajtár. Rozhodnutiu odignorovať voľbu (staro)nového šéfa však predchádzali viaceré ťahy, vrátane snahy kongres zrušiť.

Natália Blahová, Ľubomír Galko, Jozef Rajtár a Jana Kiššová na dnešný mimoriadny kongres neprišli. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Napätie aj vzbura

Rozhodnutiu neprísť na kongres malo predchádzať poriadne dusno. Natália Blahová, ktorá má stáť na strane Galka, mala podľa informácií Glob.sk Sulíka za zorganizovanie kongresu ostro kritizovať. Poslúžiť jej na to mala interná komunikácia. V strane sa mal sformovať aj list, v ktorom mal Sulík kritiku časti členov čiernu na bielom. Predsedníčka poslaneckého klubu Blahová chcela takýmto spôsobom zároveň docieliť zrušenie kongresu. To sa jej však nepodarilo, stanovy sú totiž na Sulíkovej strane a zvolať kongres mu umožňujú.

Šéf strany má dnes v rukách viacero možností, ako situáciu upokojiť – medzi inými napríklad prisľúbiť, že aj keď dnes pozíciu šéfa obháji na najbližšie 4 roky, nevyužije to a ďalšia voľba bude už budúci rok v júni, teda v riadnom termíne.

Jozef Rajtár, Jana Kiššová, Natália Blahová a Ľubomír Galko – na dnešný kongres neprišli, včera počas mimoriadnej schôdze parlamentu ich bolo vidieť spolu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Tak či tak, stojí na strane predsedu SaS stále väčšina poslaneckého klubu. “Niekoľko ľudí v SaS nesúhlasí s konaním kongresu. Je úplne normálne a legitímne, že o tom diskutujeme. Kongres sa však konať bude, čo je podľa môjho názoru správne. Teším sa, že znova uvidím kolegov z celého Slovenska,” reagovala pre Glob.sk Jana Cigániková. Na čele strany si poslankyňa SaS nevie predstaviť nikoho iného, ako Richarda Sulíka. Podobný názor má aj poslanec Branislav Gröhling. “Aktuálne nevidím nikoho, kto by mal podobnú viditeľnosť, rovnako silnú podporu voličov, skúsenosť, či pracovné nasadenie viesť stranu, ako má Richard Sulík,” uviedol pre Glob.sk. Podľa neho, kongres je demokratickým nástrojom na tak dôležité rozhodnutie, akým je to, kto povedie stranu do volieb.

 

To, ako dnešný snem dopadne a či liberálov stmelí alebo ešte viac rozháda, ukážu už najbližšie hodiny. Glob.sk bude mimoriadny kongres sledovať priamo na mieste. A vy môžete byť spolu s nami pri tom.