Domáce Politika

SaS považuje otázku zrušenia Kotlebovej strany za irelevantnú

Natália Blahová, Zdroj: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA – Situáciu okolo rozpustenia Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) považuje strana Sloboda a Solidarita (SaS) za nešťastnú, každé uznesenie Najvyššieho súdu SR však bude, samozrejme, rešpektovať. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka strany pre osobné slobody Natália Blahová.

„Myslíme si, že sa situácii dalo predchádzať včasným riešením. Kotlebova strana je ideovým a aj personálnym pokračovateľom strany Slovenská pospolitosť – Národná strana. Tú v roku 2006 Najvyšší súd Slovenskej republiky rozpustil, pretože jej politická činnosť bola v rozpore s Ústavou SR. Odvtedy sa ĽSNS trikrát uchádzala o priazeň voličov v parlamentných voľbách a v roku 2016 uspela. Predpokladáme, že členovia tejto strany boli pre svoju činnosť a minulé výroky pod drobnohľadom orgánov činných v trestnom konaní. No zjavne až vtedy, keď strana prekročila hranice parlamentu, si kompetentní zaumienili situáciu riešiť. Otázka, či sme za alebo proti zrušeniu strany, je v tejto chvíli irelevantná. Dôležité je, či žalobcovia presvedčia dôkazmi senát Najvyššieho súdu SR,” dodala Blahová.

SaS je podľa Blahovej vo vážnom hodnotovom rozpore s ĽSNS. „Rešpektujeme a obhajujeme ľudské práva, náboženské slobody, práva menšín a tiež demokratické zriadenie, ktoré považujeme za najdôležitejší predpoklad rozvoja spoločnosti a ochrany práv jej občanov,” zdôraznila opozičná poslankyňa.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal podnet na zrušenie strany 24. mája 2017. Po vyhodnotení rozsiahlych podkladov sa ukázalo, že politická strana ĽSNS ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky, zákony a medzinárodné zmluvy, odôvodnil svoj postup Čižnár. O fungovaní ĽSNS v utorok pojednával Najvyšší súd SR. Päťčlenný senát správneho kolégia odročil pojednávanie na 29. apríla, vtedy plánuje vyniesť aj rozhodnutie.

Galéria
Marian Kotleba opúšťa Najvyšší súd, počas rozhodovania o rozpustení strany ĽSNS. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Slovenská pospolitosť v roku 2005. Zdroj: TASR
Marian Kotleba v čase, ked bol na čele Slovenskej pospolitosti. Zdroj: TASR – Radovan Stoklasa
Prívrženci a sympatizanti strany Kotleba – Ľudová strana Našše Slovensko počas akcie s názvom “Protest proti pochodu úchylákov v Bratislave” na bratislavskej Hlavnej stanici. Bratislava, 30. júl 2016.
navigate_before
navigate_next