Domáce Politika Top

SaS okomentovala Procházkov neúspech, kritizovala vládu

Odmietnutie kandidatúry Radoslava Procházku na post sudcu Všeobecného súdu EÚ potvrdzuje, že závažné prešľapy v morálke nie sú v európskej justícii brané s takou ľahkovážnosťou, ako na Slovensku. Uvádza sa v stanovisku strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktoré agentúre SITA poskytli z komunikačného oddelenia strany. Práve líder tejto opozičnej strany Richard Sulík napísal členom poradného výboru, ktorý rozhodoval o Procházkovej kandidatúre list a upozornil ich na jeho minulosť. Liberáli nespochybňovali odbornú a jazykovú vybavenosť Procházku, ale spochybňovali jeho morálne kvality, nezávislosť a upozornili tiež na to, že nikdy nesúdil.

Súdna rada SR i vláda mali o Radoslavovi Procházkovi k dispozícii presne rovnaké informácie ako poradný výbor v Bruseli, ale kandidatúru expolitika na sudcu podporili. „Dnes si môžu spytovať svedomie, ak, samozrejme, nejaké majú,“ zdôrazňuje sa v stanovisku SaS. Výsledok je jasný – poradný výbor si dobrú povesť udržal tým, že slovenského nominanta Procházku odmietol. Súdna rada a vláda potvrdili svoju zlú povesť tým, že ho do funkcie nominovali, konštatuje sa v tlačovej správe.

Súdna rada v pondelok informovala, že jej už diplomatickou cestou doručili písomné stanovisko poradného výboru k Radoslavovi Procházkovi, ktorý bol kandidátom Slovenska na post sudcu Všeobecného súdu EÚ. Výbor v prípade tohto kandidáta vydal negatívne stanovisko. Podľa Súdnej rady SR výbor Procházkovu kandidatúru odmietol, a to “vzhľadom na obavy o integrite kandidáta, ktoré podľa výboru neboli rozptýlené”. Stanovisko výboru v tejto časti neobsahuje podrobnejšie odôvodnenie nad rámec stručnej zmienky o vôli kandidáta vyhnúť sa zdaňovaniu niektorých nákladov jeho prezidentskej kampane v roku 2014, uvádza sa v informácii zo Súdnej rady SR. Zároveň podľa Súdnej rady v stanovisku poradného výboru rozsiahlo opisujú nesporné kvality Procházku, jeho právnu prax, jazykové schopnosti a medzinárodné skúsenosti. O odmietnutí kandidatúry Procházku v polovici decembra informoval Denník N. Oficiálne dôvody však neboli známe.

Vláda odobrila Procházkovu kandidatúru na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu 28. septembra. Jeho nominovanie vzhľadom na politickú minulosť a chyby, ktorých sa dopustil, sprevádzala kritika. Nikto nespochybňoval jeho odbornú pripravenosť, ale spochybňoval sa jeho morálny kredit. Ozvali sa aj hlasy, ktoré prípadný post sudcu v Luxemburgu pre Procházku označili za “trafiku”, ktorú ma dostať na základe politických dohôd. To však expolitik odmietol. Ešte pred rozhodovaním poradného výboru sa Procházka rozhodol k 31. októbru vzdať poslaneckého mandátu aj členstva v strane Sieť, ktorú zakladal.

Procházka bol už druhý kandidát, ktorého nám na post dodatočného sudcu odmietli. Mária Patakyová neprešla výberom pre neznalosť francúzštiny – pracovného jazyka súdu. V júnovej voľbe v Súdnej rade SR zas kandidát Ján Mazák nezískal dostatok hlasov členov rady. Na jeho predloženie vláde chýbal v 18-člennej rade jeden hlas. Súdna rada tak bude musieť opäť predložiť kandidáta na post sudcu Všeobecného súdu