Domáce

SaS: Oceňujeme výsledky stretnutia Trump-Juncker, sme však opatrní

Jean-Claude Juncker a Donald Trump, Foto: SITA/AP Photo/Pablo Martinez Monsivais

BRATISLAVA – Strana SaS s opatrným optimizmom vníma závery summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, ktorý sa uskutočnil vo Washingtone. Lídri oznámili, že sa budú snažiť o nulové clá a nulové dotácie na priemyselné produkty, okrem automobilov.

“V prvom rade oceňujeme vzájomnú komunikáciu oboch politikov, lebo stará pravda hovorí, že kde končí komunikácia, tam sa začína konfrontácia. Je lepšie, keď krajiny spolu obchodujú, ako by mali viesť vojny – hoci len obchodné,” uviedol poslanec NR SR Martin Klus (SaS).

Liberáli však vnímajú dohodu opatrne, lebo zatiaľ nie sú známe jej detaily. “Okrem toho u prezidenta Donalda Trumpa človek nikdy nevie, či to všetko myslel vážne a ako dlho mu jeho pozitívne odhodlanie vydrží,” uzavrel Klus.

USA a EÚ sa v stredu (25.7.) dohodli na tom, že sa budú usilovať o nulové clá a nulové subvencie na priemyselné tovary okrem automobilov. Trump povedal, že EÚ súhlasila aj s nákupom “viac sóje” a so zvýšeným dovozom skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov. Juncker sa s Trumpom dohodol, aby sa pokúsil zmierniť obchodné napätie medzi USA a EÚ. Poznamenal, že kým budú prebiehať rokovania, EÚ nebude zavádzať ďalšie clá a prehodnotí existujúce clá na dovoz ocele a hliníka.

Obchodné napätie medzi Bruselom a Washingtonom sa zvýšilo potom, čo USA na začiatku júna zaviedli clá na dovoz ocele a hliníka z Európskej únie, Kanady a Mexika. EÚ zareagovala odvetnými clami. Trump navyše pohrozil clami na dovoz áut z EÚ.