Domáce Top

SaS ide tvrdo do boja: U Kažimíra žiada hlavu Imreczeho

BRATISLAVA – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada ministra financií Petra Kažimíra, aby odvolal z funkcie prezidenta Finančnej správy SR Františka Imreczeho pre podozrenie z ovplyvňovania výsledku daňovej kontroly v prospech podnikateľa Ladislava Bašternáka v kauze bytového domu Five Star Residence. „Napriek tomu, že tieto závažné obvinenia voči Imreczemu vzniesol anonym, bývalá zamestnankyňa finančnej správy, strana SaS ich považuje za vierohodné. Aj preto, lebo uvádzajú podrobnosti, ktoré mohol mať len pracovník zvnútra finančnej správy,“ uvádza v stanovisku predseda SaS Richard Sulík.

Podozrenie z vysokého daňového podvodu, ktorému je vystavený podnikateľ Ladislav Bašternák, nie je podľa Sulíka možné objektívne vyšetriť, keď na čele finančnej správy budú pôsobiť ľudia, ktorí mohli jeho konanie kryť. „Je známe, že predseda vlády Robert Fico býva v byte Ladislava Bašternáka v komplexe Bonaparte. Za daných okolností to môže byť vysvetlenie škandalózneho zlyhania štátnych orgánov, ktoré podozrenie podnikateľa Bašternáka z daňového podvodu ututlali. To sa týka tak finančnej správy, ako aj polície a prokuratúry,“ dodáva poslanec za SaS Jozef Rajtár.

Medializované informácie podľa liberálov nasvedčujú tomu, že v prípade Five Star Residence môže ísť o organizovanú skupinu páchateľov, a to aj na najvyšších miestach. „Žiadame preto špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a príslušné policajné orgány, aby na vyšetrovanie tohto prípadu zriadili vyšetrovací tím, ktorý bude v zmysle Trestného poriadku o svojich výsledkoch pravidelne informovať verejnosť,“ uzatvárajú liberáli.

Prezident Finančnej správy SR František Imrecze označil za absurdné obvinenia zo strany poslancov Daniela Lipšica a Igora Matoviča (obaja OĽaNO-NOVA), že finančná správa kryje daňové podvody. Ako povedal v stredu pred novinármi, za touto kampaňou je to, že niekomu nevyhovuje rušenie kšeftov depeháčkarom, a to, že finančná správa vedie intenzívny boj proti daňovým podvodom.

Lipšic poukázal na list, ktorý viacerým médiám poslala bývalá zamestnankyňa finančnej správy. V liste podľa Lipšica opisuje, ako finančná správa postupovala pri preverovaní kauzy Ladislava Bašternáka, ktorá sa týka údajných podvodov s bytmi a daňových podvodov. “Anonym, ktorý údajne písala bývalá zamestnankyňa finančnej správy, obsahuje veľa nepravdivých informácií. Napríklad to, že Daniel Čech ovplyvňoval priebeh daňovej kontroly, je klamstvo, pretože nastúpil 15. júna 2012, ale protokol o daňovej kontrole bol podpísaný tri dni predtým,“ povedal Imrecze, podľa ktorého je anonym snahou o diskreditáciu finančnej správy, zamestnancov a jej vedenia.

“Je to účelová kampaň proti boju s daňovými podvodmi. Náš tvrdý postup, ktorý sme zaviedli na boj s daňovými podvodmi na DPH, niekomu nevyhovuje. Tieto osoby neváhajú zneužiť médiá a politikov. Odmietam obvinenia, že finančná správa kryje podvodníkov,“ vyhlásil Imrecze.