Domáce Politika

SaS chce, aby podpisy pod petíciou platili len pol roka

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Podpisy na podpisových hárkoch pod petíciou, ktorou sa žiada vyhlásenie referenda v určitej otázke, by mali byť použiteľné len šesť mesiacov od začiatku zbierania podpisov.

 

V rámci tejto lehoty musia byť petičné hárky odovzdané príslušnému orgánu verejnej moci, inak stratia platnosť. Navrhujú to opoziční poslanci Martin Klus, Milan Laurenčík a Zuzana Zimenová (SaS). Na najbližšiu schôdzu parlamentu, ktorá sa začne 9. mája, predkladajú návrh novely zákona o petičnom práve.

Podľa predkladateľov súčasná právna úprava nezohľadňuje časové súvislosti výkonu petičného práva. Podpisy je možné zbierať aj niekoľko rokov, možno aj desaťročie. „Pričom takto odovzdané petičné hárky už logicky obsahujú množstvo mŕtvych osôb, ako aj žijúcich osôb, ktoré už medzitým na opodstatnenosť vypísania referenda, aj na otázku samotnú, zmenili názor,” píše sa v dôvodovej správe.

Poslanec NR SR za Most-Híd Peter Kresák by si to vedel v praxi predstaviť, no otázka podľa neho je, či je návrh v súlade s príslušnými ustanoveniami Ústavy SR, ktoré hovoria aj o petičnom práve. „Návrh obmedzuje šesťmesačnou lehotou zozbieranie 350-tisíc podpisov, čô môže predstavovať vážnu prekážku, pretože to je vysoké číslo. Nevidím vážny argument na podporu tohto časového obmedzenia, lebo ho vnímam ako zásah do ústavných práv,” vysvetlil Kresák pre agentúru SITA.