Domáce Politika

SaS by chcela zverejňovať prieskumy do posledného dňa pred voľbami

Ilustračný obrázok, Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA – Vypustiť zo Zákona o volebnej kampani zákaz zverejňovania výsledkov volebných prieskumov 14 dní pred voľbami navrhuje opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS). Vyplýva to z návrhu novely zákona, ktorou sa bude Národná rada SR zaoberať na nadchádzajúcej septembrovej schôdzi. Návrh predkladajú poslanci Peter Osuský, Ondrej Dostál a Martin Klus. Predkladatelia pripomínajú, že Ústava Slovenskej republiky zaručuje slobodu prejavu a právo na informácie ako prvé z politických práv.

„Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti,“ citujú ústavu v dôvodovej správe k návrhu novely zákona.

Zákon o volebnej kampani vymedzuje podmienky šírenia informácií v období pred voľbami spôsobom, ktorý podľa názoru predkladateľov obmedzuje slobodu prejavu a slobodu šírenia informácií nad rámec dôvodov ustanovených v ústave. Okrem zákazu volebnej kampane počas volebného moratória ide aj o zákaz zverejňovania výsledkov volebných prieskumov v období 14 dní pred voľbami, ktorý týmto návrhom zo zákona vypúšťajú a obmedzujú len na deň volieb.

“Obmedzenie slobody prejavu a práva šíriť informácie je v tomto prípade uskutočnené zákonom, ako to vyžaduje ústava. V žiadnom prípade však nemožno preukázať, že takéto obmedzenia slobody prejavu a práva šíriť informácie by bolo opatrením v demokratickej spoločnosti nevyhnutným na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti. Zverejňovanie výsledkov volebných prieskumov v období 14 dní pred voľbami nijako neohrozuje práva a slobody iných, bezpečnosť štátu, verejný poriadok, verejné zdravie ani mravnosť,” uvádzajú s tým, že neexistuje preto žiadny legitímny a ústavou predpokladaný dôvod obmedzovať šírenie takýchto informácií.