Domáce Politika

SaS a OĽaNO zhodnotili uplynulý rok. Hovoria o problémoch aj populizme

Slovensko nie je podľa SaS pripravené na zmeny, OĽaNO hovorí o potrebe vízie. FOTO: SITA/Branislav Bibel

Spravodlivosť a zákon neplatia pre každého rovnako a služby štátu zlyhávajú. Vyhlásila to predsedníčka hnutia OĽaNO Veronika Remišová pri príležitosti 26. výročiu vzniku samostatnej SR. Podľa predstaviteľov strany SaS má Slovensko za sebou jeden z najťažších rokov od Nežnej revolúcie.

 

“Po 26 rokoch potrebujeme znovu hľadať spoločný konsenzus a víziu pre Slovensko 21. storočia. Aby Slovensko bolo krajinou, kde právo a spravodlivosť platí pre každého rovnako,” povedal Remišová. Zdôraznila, že zodpovednosť za slobodu a demokraciu je v rukách každého jednotlivca. Počas oslavy výročia vzniku SR je podľa nej potrebné pripomenúť si, že slobodná a hrdá krajina nie je samozrejmosťou.

Remišová zhodnotila, že Slovensko a Európa čelia v súčasnosti nemalým problémom. “Po 26 rokoch vlastného štátu stále spravodlivosť a zákon neplatia na každého rovnako a služby štátu zlyhávajú. Na európskej úrovni čelíme strate hodnotovo orientovanej zahraničnej politiky, rozpadajú sa staré spojenectvá a aliancie, ktoré sme dlhé roky považovali za oporné body, a mení sa svetový poriadok, ktorý bol založený na akceptovaných pravidlách,” tvrdí. Hrozby a problémy podľa jej slov treba riešiť konštruktívne a s odvahou.

Budúce parlamentné voľby rozhodnú o charaktere štátu, tvrdia predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia strany Jana Kiššová a Ľubomír Galko. “Slovensko sa vezie na vlne celosvetového hospodárskeho rastu do budúcnosti, ktorá však neveští nič dobré,” zhodnotili v súvislosti s uplynulým rokom.

Tvrdia, že krajina nie je dobre pripravená na budúce krízy a výzvy. “Naše podnikateľské prostredie upadá, vzdelávanie je zastarané a verejné služby napriek vynaloženým miliónom eur sú prebyrokratizované a neefektívne,” ozrejmili. Predvolebný rok však podľa nich na zlom stave republiky nič nezmení. Myslia si, že prinesie viac populizmu a paniky vládnej koalície z prehratých volieb. Nádej vidia v tom, že sa podľa nich prebudili časti polície.