Politika Zahraničné

Sarkozyho budú v októbri súdiť za korupciu, hrozí mu až rok za mrežami

SITA/AP Photo/Christophe Ena, File

PARÍŽ – Nicolas Sarkozy sa 5. októbra stane prvým francúzskym exprezidentom, ktorý sa postaví pred súd v súvislosti s obvineniami z korupcie. Sarkozy je obvinený z pokusu získať od sudcu utajené informácie. Proces potrvá prinajmenšom do 22. októbra, oznámil v stredu parížsky súd.

Podľa tlačovej agentúry AFP pôjde o prvý súdny proces v rámci viacerých vyšetrovaní Sarkozyho v spojitosti s korupciou. Sarkozy bol šéfom Elyzejského paláca v rokoch 2007-2012. Jacques Chirac, ktorý zomrel vlani v septembri, bol prvým exprezidentom Francúzska postaveným pred súd, avšak nie pre obvinenia z korupcie; v roku 2011 ho uznali za vinného v prípade sprenevery a zneužitia verejných zdrojov v čase, keď bol starostom Paríža (1977-1995).

Sarkozy sa v roku 2014 pokúsil získať prostredníctvom svojho právnika Thierryho Herzoga utajované informácie od vtedajšieho sudcu Gilberta Aziberta týkajúce sa ďalšieho vyšetrovania svojej osoby. Odvolací súd minulý rok v júni zamietol námietky, ktoré voči prípadu vzniesli Sarkozy, Herzog a Azibert. Sarkozy od prehry v prezidentských voľbách so socialistom Francoisom Hollandom a odchodu z postu hlavy štátu čelí množstvu obvinení z korupcie a ilegálneho financovania svojej predvolebnej kampane, pričom ich všetky odmieta.

Vlani v októbri súd rozhodol, že Sarkozy musí podstúpiť proces v prípade nezákonného financovania svojej predvolebnej kampane. Ak bude usvedčený, čaká ho okrem pokuty i jeden rok vo väzení. Prokuratúra tvrdí, že exprezident prostredníctvom falošných faktúr minul na neúspešnú predvolebnú kampaň v roku 2012 necelých 43 miliónov eur, čo je takmer dvojnásobok povoleného limitu 22,5 milióna eur.

Sarkozy argumentuje tým, že si nebol vedomý týchto podvodov, ktorých sa podľa jeho slov dopustili pracovníci firmy Bygmalion zaoberajúcej sa vzťahmi s verejnosťou. V danom súdnom procese figuruje 13 z nich. Sarkozy je tiež obvinený z prijatia miliónov eur pre svoju prvú predvolebnú kampaň v roku 2007 od bývalého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího.