Politika Zahraničné

Sánchez to má nahnuté, obrovské protesty v metropole Španielska

Protest v Madride - Zdroj: SITA/AP Photo/Andrea Comas)

MADRID – V španielskom Madride sa zišli na demonštrácii krajnej pravice tisícky ľudí, ktorí požadujú odstúpenie premiéra Pedra Sáncheza. Dôvodom sú jeho rokovania so separatistickými politikmi v Katalánsku.

Mnohí demonštranti sa zišli na madridskom Plaza de Colón, kde mávali španielskymi vlajkami a skandovali rôzne slogany na podporu národných bezpečnostných zložiek a za Sánchezovu rezignáciu. Demonštráciu zorganizovala konzervatívna opozičná Ľudová strana a stredopravá strana Ciudadanos (Občania), ktoré podporili aj krajne pravicová strana Vox a menšie krajne pravicové subjekty. “Čas Sánchezovej vlády sa skončil,” vyjadril sa predseda Ľudovej strany Pablo Casado a vyzval voličov, aby Sánchezových socialistov v máji potrestali v komunálnych, regionálnych aj európskych voľbách.

Sánchez, ktorý sa ujal moci v júni, sľúbil zmierniť napätie medzi Madridom a katalánskymi lídrami v Barcelone. Dvakrát sa stretol s tamojším prezidentom Quimom Torrom a členovia oboch vlád mali tiež niekoľko stretnutí. Premiér sa vyjadril, že je ochotný pomôcť katalánskym poslancom s prijatím nového zákona, ktorý by stanovil rozmedzie autonómie regiónu. Centrálna vláda v Madride však v piatok oznámila, že prerušila rokovania s predstaviteľmi Katalánska o budúcnosti tohto regiónu, pretože naďalej trvajú na referende o jeho nezávislosti.