Spoločnosť Tech Top Zahraničné

Samsung predstavil nový Galaxy S10. Tieto topmodely smartfónov budú nasledovať

Samsung predstavil nové modely smartfónov - Galaxy S10. (SITA/AP)

SAN FRANCISCO/BRATISLAVA – Juhokórejská spoločnosť predstavila 20. februára svoju novú vlajkovú loď Galaxy S10. Sľubuje, že ich výkon bude o tretinu vyšší ako u predchodcov. To však nie sú jediné topmodely, na ktoré sa môžeme v prvom polroku 2019 tešiť. Očakávajú sa novinky aj ďalších veľkých výrobcov.

Fanúšikovia mobilných telefónov s operačným systémom Android sa konečne dočkali. Juhokórejský gigant Samsung predstavil svoju tohtoročnú novinku z radu Galaxy. Opäť bude patriť medzi najvýkonnejšie prístroje na trhu. Po ňom však v najbližšej dobe predstavia svoje novinky aj ďalší veľkí výrobcovia, ako napríklad Sony, LG, Huawei a Google.

Samsung Galaxy S10

Juhokórejská spoločnosť ukázala po mnohých špekuláciách a neoverených informáciách svoju novú vlakovú loď Galaxy S10. Stalo sa tak v stredu večer v americkom San Franciscu. 

Nový smartfón príde na trh v troch verziách: Galaxy S10 (6,1 palcový displej – 15,5 cm), S10 Plus (6,3 palcov – 16,3 cm) a menší S10e (5,8 palcov – 14,7 cm).  Nezávisle na ich veľkosti zaberajú obrazovky takmer celú prednú stranu prístrojov. Iba na vrchnej a spodnej časti sú ohraničené úzkymi prúžkami. Displeje sú extrémne ostré. Pri S10/10+ je to 3040 x 1440 pixelov a pri S10e je rozlíšenie 2280 x 1080 pixelov. 

Namiesto výrezu umiestnil Samsung selfie kameru (10 Mpx) do otvoru v displeji. U S10 a S10e je okrúhly a u S10+ je otvor oválny, pretože obsahuje aj druhý snímač (8 Mpx). Slúži na vytvorenie efektu bokeh (hĺbka ostrosti, rozostrené pozadie). Symboly stavu batérie a pripojenia do siete sú trocha posunuté doľava, aby sa vyhli otvoru pre fotoaparát.

Senzor odtlačkov prstov je ukrytý v obrazovke

Na Galaxy S10 und S10+ je snímač odtlačkov prstov v obrazovke. Minuloročné modely ho mali ešte na zadnej strane pod fotoaparátom. Samsung podľa vlastného vyjadrenia použil prvýkrát ultrazvukový senzor odtlačkov. 

Hlavné fotoaparáty na Galaxy S10 und S10+ sú vybavené tromi šošovkami. Umožňujú vytvárať ultra širokouhlé (16 Mpx), širokouhlé (12 Mpx). Tretí snímač je teleobjektív (12 Mpx). Fotografovanie má uľahčiť inteligentný softvér, ktorý napríklad automaticky rozozná scénu a podľa toho nastaví svetelnosť alebo efekty. Kamera môže pred vytvorením snímky majiteľovi poradiť, ako má mobil správne držať, aby vytvoril vydarenú fotografiu.

Na výber bude niekoľko farebných odtieňov smartfónov. (SITA/AP)

S10e je trocha odľahčená

Galaxy S10e je so svojím 5,8-palcovým displejom trochu menší (14,2 x 6,9 x 0,79 cm) ako ostatné modely. “E” v názve znamená “essential” čiže “nepostrádateľný”. 

Na zadnej strane má S10e nainštalované “len” dve kamery (širokouhlá s 12 Mpx a ultra širokouhlá so 16 Mpx). Snímač odtlačkov sa u tohto modelu nenachádza v obrazovke ale na pravej strane konštrukcie. Na rozdiel od väčších bratov nemá S10e na bočných okrajoch zaoblený displej. 

Na Slovensku sa bude predávať pravdepodobne verzia s 128-gigabajtovým vnútorným úložiskom a 6-gigabajtovou operačnou pamäťou. Väčšie modely majú mať k dispozícii 512 GB úložiska (S10) až po jeden terabajt (S10+). Komu by ani táto obrovská kapacita nestačila, má možnosť využiť MicroSD kartu do veľkosti 512 GB.

O tretinu vyšší výkon procesora

Všetky tri modely majú zabudovaný procesor Exynos 9820. Samsung sľubuje, že bude mať o tretinu vyšší výkon ako jeho predchodca a o 37 percent vyšší grafický výkon. Smartfóny sú vybavené bezdrôtovým štandardom 802.11ax, ktorý má zabezpečiť lepšie pripojenie k sieti. Takisto všetky modely majú odolnosť proti vode a prachu v štandarde IP68, USM-C konektor a takisto klasický otvor pre slúchadlá. 

S10 sa dajú nabíjať bezdrôtovo a takisto nimi môžete nabíjať ďalšie prístroje (tzv. reverzné nabíjanie), napríklad bezdrôtové slúchadlá Galaxy Buds alebo hodinky Galaxy Watch Active. 

Nové modely od Samsungu sa majú objaviť na trhu 8. marca. Galaxy S10 má byť k dispozícii v bielej, modrej, čiernej a zelenej farbe, Galaxy S10e bude k dispozícii aj v žltej farbe. Kto sa rozhodne pre S10+, má na výber medzi čiernou a bielou zadnou keramickou stenou.

Očakávané ceny: Galaxy S10e má stáť 749 eur, Galaxy S10 899 (128 GB pamäte) alebo 1149 eur (512 GB) a cena Galaxy S10+ sa pohybovať od 1249 (512 GB) až 1599 eur (1 TB). Samsung chce v lete priniesť Galaxy S10, ktorá bude podporovať 5G mobilné siete.

V najbližšej dobe môžeme však očakávať aj novinky od ďalších známych spoločností. Pozrime sa na niektoré z nich.

LG G8 ThinQ

Na konci tohto mesiaca predstaví na Mobile World Congress ( MWC, 25. – 28. február) svoj nový model aj spoločnosť LG. Vlajková loď výrobcu bude mať 3D kameru a technológiu Time-of-Flight (ToF). 

Zjednodušene povedané fotoaparát s touto funkcionalitou pracuje s vyslaným lúčom, ktorý sa odrazí od snímaného objektu a vráti naspäť do snímača ToF. Senzor detekuje odrazený signál a následne ho porovná s referenčným signálom. Potom zistí tzv. fázový posun spôsobený cestou lúča a tým aj vzdialenosť k prekážke. Takto môže vytvoriť efektný 3D obraz. Akú bude mať smartfón s touto zaujímavou technológiou cenovku, nie je zatiaľ známe.

Sony Xperia XZ4

Následník modelu XZ3 pravdepodobne dostane väčší displej. Ako uvádza “Netzwelt”, očakáva sa, že uhlopriečka zobrazovacieho panelu modelu Sony Xperia XZ4 sa roztiahne z 6 na 6,5 palca. V novom prístroji má byť nainštalovaných aj viac kamier. Presný termín, kedy bude model predstavený, nie je zatiaľ známy. Známa nie je ani jeho cena. Je však možné, že LG ho odprezentuje už na Mobile World Congress koncom februára. Potom sa dozvieme všetky podrobnosti vrátane ceny.

Google Pixel 3 Lite

Lacnejší brat Pixelu 3 má byť podľa neoverených informácií predstavený v marci. Podľa “androidicecreamsandwich.de” má mať dispej vo veľkosti 5,56 palca a 32 GB interného úložiska. Fotoaparát by mal mať 12 megapixelov. Komu je to málo, pre toho bude k dispozícii aj verzia Pixel 3 Lite XL. Cena prístrojov nie je zatiaľ známa.

Huawei P30

Aj čínska spoločnosť Huawei pravdepodobne prinesie v najbližšom čase – možno v apríli – na trh novú generáciu smartfónov. Medzi nimi aj P30. Okrem toho by mal výrobca predstaviť aj Huawei P30 Pro a P30 Lite. Je možné, že k odhaleniu noviniek príde už na MWC v Barcelone. Špekuluje sa, že firma pripravuje aj špeciálnu 5G verziu modelu P30. Huawei už stihol sebavedome oznámiť, že séria P30 bude ešte lepšia ako jej predchodcovia P20 a Mate 20. Či to naozaj bude tak, sa dozvieme čoskoro.