Zahraničné

VIDEO Samovražedný útok v Somálsku pred hotelom si vyžiadal desiatky mŕtvych

Samovražedný útok v Somálsku pred hotelom si vyžiadal desiatky mŕtvych. (TASR/AP)

MOGADIŚO – Samovražedný útok neďaleko hotela v centre somálskej metropoly Mogadišo si podľa aktualizovaných informácií vyžiadal najmenej 29 mŕtvych a 80 zranených. V Mogadiše stále pokračujú boje medzi bezpečnostnými zložkami a ozbrojenými extrémistami. S odvolaním sa na miestnu políciu o tom v piatok informovala agentúra Reuters.

“Doposiaľ vieme, že o život prišlo 29 ľudí, najmä civilistov a 80 utrpelo zranenia. Militanti stále bojujú vnútri budovy, ktorá je hneď vedľa hotela… Počet mŕtvych sa môže zvýšiť,” povedal predstaviteľ polície pre Reuters. Svetové agentúry upozornili, že situácia na mieste je neprehľadná a presný vývoj útoku militantov nie je známy.

Jeden z bojovníkov islamistickej ozbrojenej skupiny aš-Šabáb napojenej na teroristickú sieť al-Káida sa vo štvrtok neskoro večer odpálil v aute neďaleko hotela. Mohutná explózia zničila okolité obchody a reštaurácie. Následne na to ďalší z extrémistov z rovnakej organizácie vtrhli do vedľajšej budovy, v ktorej ich následne obkolesila polícia.

K bombovému útoku sa prihlásia islamistická teroristická skupina aš-Šabáb napojená na sieť al-Káida s tým, že nálož v aute aktivoval samovražedný útočník.

Somálsko postihol po začiatku občianskej vojny v roku 1991 dlhoročný chaos a hlboký politický rozvrat, z ktorého sa krajina dostáva len postupne. Aš-Šabáb presadzuje v Somálsku radikálny výklad islamského práva šaría a často pácha aj samovražedné útoky.