Domov » Kategórie » Domáce » Samosprávy môžu pomôcť zastaviť šírenie fašizmu, myslí si Fico

Samosprávy môžu pomôcť zastaviť šírenie fašizmu, myslí si Fico

BRATISLAVA – Na spoluprácu v boji proti šíreniu fašizmu na Slovensku vyzval dnes premiér Fico zástupcov samosprávy, ktorí sa zišli v Bratislave na sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

„Nebudem hovoriť o extrémizme a nacionalizme, ale o fašizme. Začína sa nám to šíriť ako hnedý mor,“ vyhlásil v príhovore na úvod snemu. Zdôraznil, že fašizmus nemôžeme na Slovensku tolerovať ani na najnižšej úrovni.

Samosprávy Fico tiež vyzval na zapojenie sa do boja proti korupcii. Premiér už v tejto súvislosti poslal list každému starostovi a primátorovi, ktorých vyzval, aby nahlásili akékoľvek podozrenie z korupčného správania.

Chrbtová kosť Slovenska

Premiér pred delegátmi ocenil doterajšiu spoluprácu medzi jeho vládou a ZMOS, pričom spoločne sa im podarilo vyriešiť viaceré problémy samospráv vrátane ich fiškálnej stabilizácie. „Slovensko sú hlavne ľudia žijúci v obciach a mestách, samosprávy preto tvoria chrbtovú kosť Slovenska,“ konštatoval.

Pripomenul, že Slovensku sa v súčasnosti darí politicky, ekonomicky aj sociálne, z čoho profitujú aj samosprávy. Vyrovnaný rozpočet nie je podľa Fica len politický cieľ, ale politický nástroj, pričom povedal, že ak bude mať štát viac peňazí, budú mať viac aj mestá a obce.

Zúčastnil sa aj Kiska a Gašparovič

Spomenul pritom, že vláda už vyčlenila prostriedky na pomoc najmenej rozvinutým okresom, ktorých počet zvýšila z 12 na 14. Kabinet už podľa neho pripravuje konkrétne programy a projekty na pomoc týmto okresom.

Dvojdňový snem ZMOS bude bilancovať úspechy i neúspechy samospráv, riešiť ich problémy a hľadať východiská a priority na nasledujúce obdobie. Snem otvorili za účasti väčšiny ministrov súčasnej vlády, prezidenta Andreja Kisku, premiéra Roberta Fica, exprezidenta Ivana Gašparoviča, vedúcich diplomatických misií na Slovensku, predstaviteľov štátnych i neštátnych inštitúcií aj poslancov NR SR.

Foto: SITA/Marko Erd

SITA

SITA

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.
SITA
Autor: SITA
Tagy