Domáce Politika

Samit v Sibiu má vyslať signál, ako má vyzerať budúcnosť EÚ

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

SIBIU/BRATISLAVA – Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vníma neformálny samit EÚ, ktorý sa vo štvrtok koná v rumunskom meste Sibiu, ako pokračovanie iniciatívy bratislavského samitu v septembri 2016 počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

 

“Mali by sme vyslať jasný signál, že lídrom Európskej únie je celkom jasné, ako má vyzerať budúcnosť Európskej únie, ako sa má uberať a aké budú priority”, uviedol premiér pre prítomné médiá pri príchode na jednodňový samit v Sibiu, ktorý organizuje rumunské predsedníctvo v Rade EÚ.

Pellegrini pevne verí, že závery tohto stretnutia hláv štátov a predsedov vlád krajín EÚ budú čo najkonkrétnejšie.

Ako pre TASR vo štvrtok povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR František Ružička, na samite sa prijme politická deklarácia, ktorá má “jasne deklarovať záujem o silnú jednotu v Európe, pokračovanie procesov konvergencie socioekonomického zbližovania sa jednotlivých krajín a  taktiež zvyšovanie ochrany a bezpečnosti občanov”.

“Tým má na mysli otázku nielen vnútornej, ale aj vonkajšej bezpečnosti, ako budeme nakladať s migráciou, či akým spôsobom budeme bojovať proti terorizmu či dezinformáciám,” dodal Ružička pred samotným zasadnutím Rady EÚ.

Lídri na samite v Sibiu zároveň predstavia text nadchádzajúcej strategickej agendy EÚ na roky 2019 – 2024. Agenda, ktorá sa má finálne schváliť až v júni v Bruseli, bude zameraná na migráciu, vnútornú bezpečnosť, obranu i boj proti kybernetickým hrozbám a dezinformáciám.

Samit v Sibiu bol pôvodne plánovaný ako prvý pobrexitový samit EÚ, keďže sa predpokladalo, že Spojené kráľovstvo opustí Úniu v stanovenom termíne 29. marca. Brexit je aktuálne odložený až do 31. októbra 2019. Britská premiérka Theresa Mayová sa na samite v Sibiu nezúčastňuje.

Rumunsko samit symbolicky organizuje v Deň Európy, ktorý je oslavou mieru a jednoty v Európe a výročím Schumanovej deklarácie podpísanej v Paríži v roku 1950.