Politika Zahraničné

Salvini hrozí žalobou. Loď s migrantmi zakotvila napriek jeho zákazu

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini. Zdroj: SITA/AP

MILÁNO – Nekompromisný taliansky minister vnútra Matteo Salvini pohrozil v pondelok žalobou po tom, čo humanitárna loď zachránila v Stredozemnom mori 47 migrantov a aj napriek ministrovmu výslovnému zákazu zakotvila s nimi na juhotalianskom ostrove Lampedusa.

 

Nemecká humanitárna organizácia Sea-Watch uviedla, že 47 migrantov priviezla v nedeľu večer na Lampedusu v spolupráci s talianskou Pobrežnou strážou a finančnou políciou. Títo migranti patrili k 65 ľuďom zachráneným minulý týždeň pri pobreží Líbye, pripomenula tlačová agentúra AP.

Salvini dal v piatok povolenie na prijatie 18 migrantov, väčšinou rodín s malými deťmi. Na volebnom zhromaždení však oznámil, že kým bude v úrade, zvyšok migrantov do Talianska nepustí.

Minister Salvini reagoval nahnevane na prepravu a príchod zvyšných 47 ľudí. Na Facebooku napísal, že “ak sa zistí nejaký úskok na dosiahnutie vylodenia týchto migrantov, podniknem právne kroky, pretože je to napomáhanie obchodovaniu s ľuďmi”.

Taliansky politik zároveň prisľúbil, že plavidlo Sea-Watch 3 bude zhabané, a posádke lode pohrozil zatknutím. Označil ju za “zástupcov prevádzačov”.

Takisto vyslovil pochybnosti, či minister dopravy, pod ktorého patrí Pobrežná stráž, alebo minister hospodárstva, zodpovedný za finančnú políciu, dali vôbec súhlas na zakotvenie lode na Lampeduse. Minister dopravy patrí do Hnutia piatich hviezd (M5S), ktoré je vo vládnej koalícii so Salviniho pravicovou stranou Liga Severu. Minister hospodárstva nepatrí k žiadnej vládnej strane.

Humanitárna organizácia Sea-Watch informovala, že jej loď je príliš veľká na zakotvenie na Lampeduse, a požiadala iné talianske plavidlá o prevoz migrantov.

Salvini vyhlásil, že záchrannú loď Sea-Watch 3 treba vyradiť z prevádzky a potopiť.

Taliansky minister vnútra zastáva tvrdý postoj k humanitárnym záchranným operáciám a obviňuje ich, že pomáhajú prevádzačom ľudí v Líbyi, ktorí natlačia migrantov do nekvalitných člnov a pošlú do nebezpečných vôd Stredozemného mora. Svojím postojom spôsobil ďalším členským krajinám EÚ a humanitárnym skupinám mnoho patových situácií, keďže Európa sa snaží vyriešiť dilemu, kam previezť zúfalých migrantov.

Migrantov na brehu Lampedusy privítali obyvatelia pútačmi s nápismi “Vitajte na Lampeduse” a “Každý, kto zachráni jeden život, zachráni celý svet”, uviedla organizácia Sea-Watch.

Začali vyšetrovať kapitána

Talianska prokuratúra začala vyšetrovať kapitána nemeckej lode Sea-Watch 3, zachraňujúcej migrantov na mori, pre podozrenie z porušenia prisťahovaleckých zákonov. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra ANSA.

Vyšetrovanie kapitána Artura Centoreho, bývalého dôstojníka talianskej pobrežnej stráže, vedie prokurátor sicílskej provincie Agrigento, Luigi Patronaggio.

Hovorca charity Sea-Watch potvrdil túto správu a dodal, že aktivisti sú si istí, že organizácia a jej posádka budú zbavení podozrenia z porušenia zákonov.

Vyšetrovanie nasleduje po nedeľnom zhabaní záchrannej lode Sea-Watch 3 a po vylodení 47 migrantov na juhotalianskom ostrove Lampedusa, ktorých malo predtým plavidlo na palube, pripomenula tlačová agentúra DPA.

 “Ak prokuratúra nakoniec rozhodne, že títo ľudia (zo Sea-Watch) pomáhajú obchodníkom s migrantmi, tento pondelok bude pre mňa dobrý pondelok,” povedal Salvini pre televíznu stanicu La7.

Mimovládne organizácie boli v Taliansku už mnohokrát vyšetrované pre ich údajné prepojenie s prevádzačmi migrantov, operujúcimi pri pobreží Líbye, ale nenašli sa o tom žiadne dôkazy.

Salvini naznačil, že prokurátor Patronaggio bude možno predpojatý, lebo vlani viedol proti nemu vyšetrovania v prípade lode Diciotti, keď bol ako minister vnútra obvinený zo zadržiavania a únosu migrantov. Salvini totiž odmietol pustiť z paluby tejto lode talianskej pobrežnej stráže vyše 170 zachránených migrantov.

Prípad bol zrušený z dôvodu Salviniho imunity, ktorú mu zaručuje ministerský úrad.

Medzičasom loď Sea-Watch 3 eskortujú do sicílskeho prístavu Licata, kde ju dajú pod dohľad súdu. Podľa očakávania tam má zakotviť ešte v priebehu pondelka.