Domáce Kauzy Politika Spoločnosť

Saková nepozná detaily prípadu Dobroslava Trnku. Oprávneným osobám však poskytne informácie

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) nemá o prípade bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku detailné informácie, je však pripravená prísť spoločne s prezidentom policajného zboru Milanom Lučanským na parlamentný výbor. Saková to dnes povedala novinárom po rokovaní vlády a pripomenula, že nemá právomoc informovať sa o živých prípadoch. Lučanský je momentálne v zahraničí, kde si čerpá plánovanú dovolenku. Bývalého šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku najskôr zadržali a obvinili zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Po výsluchu a dni strávenom v policajnej cele rozhodol dozorujúci prokurátor o jeho prepustení.

 

„Celé toto vyšetrovanie vedie Národná kriminálna agentúra (NAKA), ktorá podľa organizačnej štruktúry patrí pod prezidenta policajného zboru,“ povedala Saková. Podľa nej je tak Lučanský o celom prípade a postupe dostatočne informovaný. V prípade potreby môže prísť šéf polície vysvetliť postup aj poslancom brannobezpečnostného výboru. „Čerpá si dlhodobo plánovanú dovolenku, ale sme v telefonickom kontakte a pokiaľ bude potreba predložiť výboru fakty a odkomunikovať celý tento prípad, príde operatívne na Slovensko,“ dodala šéfka rezortu vnútra.

Saková nepozná detaily prípadu a podľa jej slov nemá ani oprávnenie na takéto informácie. „Ja viem iba čiastkové a veľmi povrchné informácie, pretože sa nemôžem podľa zákona oboznamovať s detailami vyšetrovania. Vyšetrovateľ je procesne samostatný a každé vyšetrovanie sa vykonáva pod dozorom prokurátora. Jednotlivé fakty budeme preberať s poslancami výboru, ak budú mať záujem,“ dodala. Na záver uviedla, že polícia nemôže komunikovať skutočnosti zo živého spisu do médií.

Bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi zrušili v utorok 21. januára obvinenie v súvislosti s kauzou Tipos. Týkalo sa videonahrávky, na ktorej vtedajší minister financií za Smer-SD Ján Počiatek žiada vtedajšieho generálneho prokurátora o pomoc v kauze Tipos. Kauza sa týkala splátky v prepočte zhruba 13 miliónov eur v prospech cyperskej spoločnosti Lemikon, ktorá vyhrala na Najvyššom súde SR spor o ochranné známky so štátnou lotériovou spoločnosťou Tipos.