Domáce Šport Top

Sagan už pozná nové termíny Tour de France aj Giro d´Italia. Na pretekoch Okolo Slovenska ho neuvidíte

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Bolo to posledné veľké športové podujatie tohto roka, ktoré ešte nebolo zrušené alebo preložené na iný termín. Pričom nechceme znevažovať a podceňovať španielsku Vueltu, ktorá mala pôvodne štartovať v auguste. No to už je minulosťou.

 

Tour de France sa nepôjde v pôvodnom itinerári od 27. júna do 19. júla, ale odštartuje až na konci prázdnin – od 29. augusta do 20. septembra. Organizátori tak museli reagovať nielen na pandémiu koronavírusu v Európe, ale aj na reštrikcie francúzskej vlády, ktorá zakázala všetky veľké športové a spoločenské akcie do polovice júla.  Na zložení etáp 107. ročníka Tour sa nič nezmenilo. Pelotón odštartuje v Nice a šampióna budú korunovať o tri týždne neskôr 20. septembra v Paríži na Champs-Élysées.

“Tour sa nikdy nešla takto neskoro, ale telefonoval som so starostami všetkých hostiteľských etapových miest a každý tento krok podporil,” povedal riaditeľ Tour Christian Prudhomme. Nový termín najslávnejších cyklistických pretekov planéty však spôsobil problémy organizátorom španielskej Vuelty, ktorá mala úvodnú etapu naplánovanú na 14. augusta. Teraz budú musieť všetko zmeniť. Celkovo bude cyklistický kalendár jedna pekná divočina.

Po Tour de France by mali štartovať majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku od 20. – 27. septembra. Hneď po nich sa pôjde španielska Vuelta a na záver Giro d´Italia. Tri trojtýždňové mega podujatia po sebe sú jednoducho masaker. Je preto nemysliteľné, aby niektorí cyklista zvládol kombináciu dvoch či všetkých troch pretekov Grand Tour. Na každom budú mať elitné tímy iné zostavy a logistika dostane poriadne zabrať. Aj keď Peter Sagan má stále v pláne absolvovať Tour aj Giro, podľa športového riaditeľa tímu Bora-Hansgrohe Jána Valacha definitíva ešte nepadla. “Zatiaľ sme sa o tom nerozprávali, je to čerstvá informácia a chce to čas a pokoj. Uvidíme. Pre nás je dôležité, že sa pôjde Tour aj Giro. Každý štát má problém, všetko závisí od toho, čo si môže dovoliť. Treba to všetko rešpektovať,” povedal Valach.

Na organizáciu Tour, Vuelty a Gira doplatia menšie a lokálne podujatia ako je aj Okolo Slovenska, ktorého pôvodný termín koliduje z Tour. Z účasti Sagana či iných top jazdcov tak u nás nebude nič. Prioritu bude mať trojlístok najprestížnejších pretekov. Navyše na záver roka by sa ešte mali ísť aj odložené jarné klasiky Miláno-San Remo, Okolo Flámska, Paríž-Roubaix, Liège-Bastogne-Liège a Okolo Lombardie, aj keď ich dátumy ešte nie sú známe. “Snažili sme sa vzhľadom na udalosti umožniť cyklistom a jednotlivým tímom čo najlepšie podmienky,” reagovala Medzinárodná cyklistická únia (UCI).

Reakcie jazdcov sú napriek všetkému pozitívne a najradšej by už sedeli na bicykloch. “Sú to fantastické správy. V súčasnej situácii som už trocha strácal nádej, ale toto je veľké povzbudenie motivácie. Máme dátum a myslím si, že to prinesie veľa radosti aj všetkým Francúzom. Každopádne dúfam, že dovtedy sa zdravotná situácia značne zlepší. Je to jeden z dôsledkov dlhej karantény, ktorú momentálne zažívame. Je pozitívne, že TdF sa uskutoční, deti už budú v škole, takže bude menej divákov popri ceste a pred televízormi, no radosť bude rovnaká. Tour je súčasť Francúzska,” povedal Julian Alaphilippe.

Tour de France bude prvou veľkou akciou po pandémii koronavírusu a bude zároveň úvodným testovacím podujatím, ktoré ukáže, či je možné bez rizika zvládnuť niečo tak veľké. Veď Tour je po olympiáde a majstrovstvách sveta vo futbale tretím najsledovanejším športovým podujatím planéty, denne ju sleduje miliarda divákov. “Ide o prvú veľkú akciu, ktorá nám umožní pozerať sa do budúcnosti a povedať, áno – zvládneme to. Aj napriek tomu, že stále musíme ešte veľmi bojovať,” povedal Prudhomme. Optimistom je aj štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome, ktorý má smelé plány. “Tour je mojím cieľom číslo 1, dúfam, že by som mohol ísť aj majstrovstvá sveta. Podľa toho, aké budú termíny, by som rád absolvoval aj Vueltu alebo Giro. Za predpokladu, že všetko pôjde správnym smerom. Najmä v prípade Covid-19.”

Zdroj TASR / AP

„Je pekné, že sa potvrdil termín Tour. Je to síce neskoro, ale myslím si, že ASO (organizátor Tour) a UCI boli vo všetkých smeroch na strane cyklistov, čo je skutočnosť, ktorú treba privítať. Je tu množstvo zmien. Zatiaľ nevieme, ktoré preteky sa pôjdu a kedy. Dúfajme, že sa niektoré uskutočnia pred Tour de France. Až potom, keď budeme poznať kalendár pretekov, sa dokážeme pripraviť zodpovedajúcim spôsobom,” povedal šéf Bora- Hansgrohe Ralph Denk.

Mohlo by vás zaujímať: