Domáce Šport Top

VIDEO Sagan na pretekoch Vuelta San Juan opäť mimo pódia. Takticky nezvládol brutálny špurt druhej etapy

Peter Sagan na pretekoch Vuelta a San Juan v Argentíne Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Podobná etapa, dĺžka, profil aj miesto. Cyklisti na pretekoch Vuelta a San Juan v Argentíne mali pred sebou druhý diel sedem členného itinerára a opäť bol v hre aj Peter Sagan.

Úvod mu síce nevyšiel vôbec podľa predstáv, ale nový deň – nová výzva. V prvej etape bolo veľa nervozity, veľké očakávania aj ambície v každom jednom tíme, keďže po zimnej prestávke sa testuje nielen forma jednotlivých jazdcov, ale aj nový materiál či vybavenie. Sagan a jeho kolegovia urobili v pondelok všetko takmer dokonale a taktika im vychádzala až do záverečných metrov, no viac šťastia či síl mala konkurencia. Navyše Sagan sa musel vo finiši starať nielen o svoju rýchlosť, ale aj bezpečnosť, keďže v špurte bol natlačený až na bariéru a nechýbalo veľa aby skončil na nej. Už predtým mal veľké šťastie, keď mu za zadným kolesom padlo na zem viac ako 30 jazdcov. Po brutálnom škrípaní bŕzd, pokrivených rámoch a krvavých orgiách bol rád, že zostal v sedle bicykla. Šieste miesto tak bolo pre Sagana menej ako očakával, ale mohol skončiť aj v sanitke.

V druhej etape tak bol opäť pripravený získať prvý skalp sezóny. Bola to čistá rovina, s jednou horskou prémiou tretej kategórie, ale inak žiadne kopce, prevýšenia, ťažký terén. Ideálny scenár pre záverečný špurt celého pelotónu. Opäť to bola expresná etapa, keď cyklisti išli priemerne takmer päťdesiatkou. Pri chuti niečo doma dokázať sú totiž najmä mladí Argentínčania, čo vyvoláva v pelotóne zvýšené napätie a emócie. Navyše organizácia pretekov je mimoriadne chaotická, keďže diváci si pri trati robia čo chcú a po ceste si voľne a veselo pobehujú aj psy. Jeden z nich spôsobil pád v sedemčlennej skupine, ktorá sa utrhla od balíka a mala ešte 20 kilometrov pred cieľom minútu k dobru. Jednoducho cyklistika v Južnej Amerike je pekná divočina.

Aj preto to mala byť etapa ako vyšitá pre Sagana či Fernanda Gavíriu, ale kto vám už čo v dnešnej cyklistike garantuje. V závetrí totiž čakal aj megatalent súčasnosti Remco Evenopoel, ktorý sa v prvej etape priplietol do hromadného pádu, nabral stratu a je už z hry von v celkovom poradí. No odpisovať 19 ročného Belgičana by bolo veľmi odvážne. No pelotón najprv musel zlikvidovať únik dvojice Rory Carpenter a Cristofer Jurado, keďže Američan a Panamčan vpredu skvele spolupracovali a udržiavali si minútový odstup. No sily im nevydržali a tak prišlo na očakávané divadlo elitných špurtérov. Len aby nebol hromadný pád… Ten síce nebol, ale záver bol poriadne hektický. V šesťdesiatke nemohol nikto nastúpiť a odtrhnúť sa. Rozhodnúť muselo správne načasovanie špurtu, taktika, odvaha a svaly. To všetko mal Fernando Gavíria a vyhral. Sagan opäť nebol ani na pódiu. V špurte ho zavreli a dopredu sa už nedostal. Opäť to nebol jeho, ani tímový deň. Skončil piaty a celkovo je šiesty. Lídrom je Gavíria.

2. etapa (Pocito – Pocito, 169 km)

1. Fernando Gaviria (Kol./UAE Team Emirates) 3:30:06 h, 2. Nicolas Naranjo (Arg./Agrupacion Virgen De Fatima), 3. Macro Benfatto (Tal./Bardiani-CSF-Faizane), 4. Piet Allegaert (Belg./Cofidis Solutions Credtis), 5. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 6. Travis McCabe (USA/Israel Start-Up Nation) všetci rovnaký čas ako víťaz

Celkové poradie: 1. Gaviria 7:15:10 h, 2. Rudy Barbier (Fr./Israel Start-up Nation) rovnaký čas, 3. Manuel Belletti (Tal./Androni Giocattoli-Sidermec) +4 s, 4. Naranjo, 5. Benfatto +6, 6. SAGAN +10