Šport Top Zahraničné

Sagan a spol. sa poriadne zapotili. Etna bola pohrebiskom favoritov

Netradične v modrom drese pre najlepšieho vrchára nastúpil Peter Sagan do tretej etapy Giro d ´Italia. Zdroj: Facebook / giroditalia.it

ETNA – (Redakcia/TASR) Etna. Názov, ktorý vyvoláva rešpekt, zdesenie ale aj obdiv. Najvyššia európska sopka, no zároveň aktuálne aj dojazdové miesto tretej etapy Giro d´Italia.

 

Miesto, ktoré bolo prvou skúškou favoritov na celkové prvenstvo. Paradoxom je, že cyklistom, ktorý mal pred etapou na sebe modrý dres pre najlepšieho vrchára bol Peter Sagan – majiteľ desiatok dresov pre víťaza bodovacích súťaži na Tour de France, Okolo Kalifornie, Poľska či iných etapových podujatí. Elitný špurtér v obrátenom garde. To, že ho po dnešnej tretej etape stratil, je už síce iný príbeh, no že ho mal na sebe v cieli na majestátnej sopke, mu už nik nezoberie.

Bola to etapa, ktorá svojim profilom patrila k tým ťažším v tohtoročnom itinerári 103. ročníka maglia rosa. 150 kilometrov poriadne zvlneným až kopcovitým terénom predpovedala poriadne zmeny v elitnej desiatke priebežného poradia. Navyše, záver etapy a výjazd na Etnu bol niečím výnimočným. Na jazdcov čakalo 18 kilometrové stúpanie s priemerným sklonom 7,2 percenta. Nebola to tá istá trasa, na ktorej v roku v 2017 triumfoval Jan Polanc, ale tvrdšia, prudšia, s množstvom serpentín a úsekov niekedy aj s 15-percentným stúpaním. Niečo pre jazdcov ako Rafal Majka, Jakob Fuglsang, Vincenzo Nibali alebo Gerain Thomas či Simon Yates.

Práve oni boli pred etapou najväčší adepti na ružový dres. Jeho doterajší majiteľ Filippo Ganna totiž nebol v pozícii, v ktorej by si ho po etape udržal. Pre Sagana boli zaujímavé dve rýchlostné prémie tesne pred začiatkom stúpania na Etnu. Na prvej sa rozdávali body, na druhej bonifikačné sekundy. Ale ako je pri podobných etapách dobrým zvykom, do úniku sa pustila osmička jazdcov, medzi ktorými  boli Josip Rumac, Francesco Romano, Jonathan Caicedo, Lawson Craddock, Matthew Holmes, Victor Campenaerts, Mikkel Bjerg a Giovanni Visconti. Síce ani jeden nepatril do okruhu adeptov na etapový triumf, Etna bola pre každého jazdca veľkou výzvou.

Osmička v úniku spolupracovala, takže jej odstup od pelotónu bol dlho konštantný a nič sa nezmenilo ani pred prvou špurtérskou prémiou, ktorú vyhral Josip Rumac. Sagan a spol. išli v hlavnom balíku a žiadne veľké starosti nemali. Nebola to etapa, kde by bolo potrebné plytvať energiou a zbytočne napínať svaly. To najdôležitejšie a najťažšie mali jazdci ešte len pred sebou a Etna si veru zaslúžila poriadny rešpekt. “Spestrením” inak pokojnej etapy bol pád Gerainta Thomasa približne 50 kilometrov pred cieľom, no líder Ineosu sa, hoci s roztrhaným dresom, vrátil do pelotónu. Inak sa čakalo na záverečné stúpanie na legendárnu sicílsku sopku.

Aby bol záver na Etne ešte divokejší a zaujímavejší, tak 22 kilometrov pred cieľom začalo pršať a lotéria, kto vyhrá etapu a kto bude mať ružový dres dostala ďalší náboj. Už aj tak monštruózny kopec získal ešte ďalšiu hviezdičku obťažnosti. Skupina v úniku sa postupne rozpadala, vpredu zostala trojica a najmä Giovanni Visconti, víťaz dvoch etáp na Giro 2013 a 2015.

Pelotón mal na začiatku stúpania stratu dve a pol minúty a manko postupne likvidoval. Všetci favoriti sa kontrolovali a tak na žiaden strategický útok nebol dôvod. Sagan si išiel svoje, no bolo jasné, že postupne bude aj on šetriť sily na ďalšie etapy.

Ak si niekto maximálne prial vyhrať tretiu etapu, potom to bol Vincenzo Nibali. Žralok z Messiny, ako prezývajú 35-ročného rodáka z tohto mesta, je na Sicílli doma. Narodil sa tu, trénuje tu a má tu svoj domov. Pre Nibaliho bola Etna špeciálna a mimoriadna. Podstatnou správou dňa ale bolo, že po páde mal veľké problémy Geraint Thomas, ktorý viditeľne trpel a vôbec sa neudržal v skupine hlavných favoritov. Jeho manko postupne narastalo do niekoľkominútových rozdielov a bolo jasné, že popredné umiestnenie je pre Thomasa už iba mýtom. Giro sa pre lídra Ineosu skončilo. Aspoň v celkovej klasifikácii.

To už vpredu útok striedal útok a začala sa veľká finálová hra tretej etapy. Z jazdcov, ktorí boli v úniku, zostal už iba Jonathan Caicedo, ktorý mal k dobru ešte tri kilometre pred cieľom jeden a pol minúty na prenasledovateľov. Tými boli Majka, Fuglsang, Steven Kruijswijk, Nibali, Tao Hart, Domenico Pozzovivo alebo Saganov kolega Matteo Fabbro. Chýbal tam však Simon Yates, ktorý takisto nemal svoj deň a stratil viac ako tri minúty na konkurenciu. Caicedo to napokon zvládol a vyhral tretiu etapu Giro d´Italia. Na legendárnej Etne.

Za ním sa však rozdávali karty v celkovom poradí. Druhý skončil Visconti, tretí Harm Vanhoucke. Favoriti sa “naukladali” za nimi. Keldermann, Kruiswijk, Pozzovivo, Fuglsang, Nibali a Majka. V sekundových rozostupoch. Novým lídrom je prekvapujúco Portugalčan Joao Almeida z tímu Deceuninck-Quickstep, za ním je Jonathan Caicedo, Pello Bilbao má stratu 37 sekúnd, Kelderman 42 sekúnd a Vanhoucke 53 sekúnd.

Výsledky 3. etapy (Enna – Etnam 150 km): 1. Jonathan Caicedo (Ekv./EF Pro Cycling) 4:02:33 h, 2. Giovanni Visconti (Tal./Vini Zabu KTM) + 21, 3. Harm van Houcke (Belg./Lotto-Soudal) +30, 4. Wilco Kelderman (Hol./Team Sunweb) +39, 5. Jakob Fuglsang (Dán./Astana), 6. Rafal Majka (Poľ/Bora-Hansgrohe), 7. Vincenzo Nibali (Tal./Trek-Segafredo), 8. Jonathan Nicolas Castroviejo (Šp./Ineos Grenadiers), 9. Domenico Pozzovivo (Tal./NTT Pro Cycling Team) všetci +51, 10. Steven Kruijswijk (Hol./Team Jumbo) +56,… 140. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +25:12

Celkové poradie po 3. etape: 1. Joao Almeida (Portug./Deceuninck-Quick-Step) 7:44:25 h, 2. Caicedo rovnaký čas, 3. Pello Bilbao (Šp./Bahrain-McLaren) +37, 4. Kelderman +42, 5. Van Houcke +53, 6. Nibali +55, 7. Pozzovivo +59, 8. Brandon McNulty (USA/UAE Team Emirates) +1:11, 9. Fuglsang +1:13, 10. Kruijswijk +1:15,… 110. P. SAGAN +25:26