Politika Zahraničné

S Kimom máme veľmi dobré vzťahy, tvrdí napriek neúspechu summitu Trump

Donald Trump a Kim Čong-un - Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump napriek zjavnému neúspechu tohtotýždňového americko-severokórejského summitu vo vietnamskom Hanoji trvá na tom, že so severokórejským lídrom Kim Čong-unom má “veľmi dobrý” vzťah. Ako šéf Bieleho domu napísal v piatok na Twitteri, s Kimom viedol v Hanoji “veľmi dôležité rozhovory”.

“My vieme, čo chcú oni, a oni zase vedia, čo potrebujeme my,” charakterizoval Trump vzájomný vzťah medzi oboma krajinami bez toho, aby konkretizoval, o aké záležitosti ide. Trump sa zatiaľ nevyjadril k nezrovnalostiam okolo dôvodu neúspechu summitu, ktoré obe strany vysvetľujú po svojom. Ešte vo štvrtok americký prezident uviedol, že summit skrachoval preto, lebo Kim trval na tom, aby Američania kompletne zrušili sankcie proti KĽDR.

Pchjongjang však následne vyhlásil, že Kim žiadal iba čiastočné zrušenie sankcií a na výmenu sa bol ochotný zaviazať k úplnej likvidácii najväčšieho severokorejského jadrového komplexu. Ako v piatok na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii v Hanoji vyhlásil severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho, Kim Trumpovi ponúkal aj písomný záväzok, že KĽDR sa nadobro vzdá jadrových aj raketových testov. Washington “prepásol príležitosť, aká sa možno už viackrát nenaskytne,” povedal šéf severokórejskej diplomacie.