Regióny Ružomberok Žilina

Ružomberčania, pozor! Strategická križovatka ostane bez semaforov

Zdroj: FB / Polícia SR - Žilinský kraj

RUŽOMBEROK – Jedna zo strategických križovatiek na cestnom ťahu I/18 naprieč Ružomberkom zostane dva týždne bez svetelnej signalizácie. Krajské policajné riaditeľstvo v Žiline informovalo o obmedzeniach, ktoré dnes ráno začali platiť na križovatke cesty I/18 a cesty I/59 vedúcej smerom do Dolného Kubína. Vypnutie svetelnej signalizácie si vyžiadal pokračujúci projekt Zelenej vlny, ktorý v Ružomberku realizuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

 

Projekt Zelenej vlny je jedným z najdôležitejších zmierňujúcich opatrení, ktoré si v súvislosti s výstavbou diaľničného úseku Hubová – Ivachnová v schvaľovacom procese EIA presadilo mesto Ružomberok spolu s ďalšími okolitými obcami. Diaľničná spoločnosť v priebehu tohto roka postupne rekonštruuje svetelnú signalizáciu na šiestich križovatkách v Ružomberku, pričom do dynamickej zelenej vlny sú začlenené cesty I/18 a I/59.

Aktuálne prichádza na rad križovanie týchto dvoch ciest pri areáli Ústrednej vojenskej nemocnice. Dnes od 8:00 rozmiestňujú prenosné dopravné značenie tak, aby svetelná signalizácia mohla byť vypnutá. “Signalizácia na križovatke zostane vypnutá počas celej rekonštrukcie. Zároveň dôjde aj k úplnej uzávierke Dončovej ulice v úseku od križovatky s Bernolákovou ulicou až po svetelnú križovatku. Obchádzková trasa bude vyznačená po Bernolákovej ulici s výjazdom na cestu I/18,” informovala o dopravných obmedzeniach krajská polícia. Tá zároveň avizuje, že v čase rannej a popoludňajšej špičky budú križovatku riadiť policajti.

Práce na rekonštrukcii križovatky by mali trvať dva týždne. Po dokončení stavebných prác na všetkých križovatkách začne NDS nastavovať a optimalizovať zelenú vlnu. Na vjazde do mesta osadí snímače na zaznamenanie množstva vozidiel, vďaka čomu bude možné zelenú vlnu regulovať tak, aby nebolo centrum mesta upchaté. Diaľničiari musia v zmysle štúdie EIA zrealizovať aj ďalšie opatrenia. Okrem trinástich inteligentných priechodov pre chodcov v Ružomberku, Hubovej a Likavke vybudujú v dvoch spomenutých obciach chodníky popri hlavných cestných ťahoch.